Končí sa rok, keď americké prezidentské voľby vyhral miliardár a televízna celebrita, ktorej voliči uverili, že práve ona rozumie ich problémom. Najmocnejším mužom sveta sa Donald Trump stane aj napriek tomu, že v prezidentských voľbách dostal o približne tri milióny hlasov menej ako jeho súperka.
V Európe zas britskí voliči rozhodli o odchode z Európskej únie bez toho, aby aspoň lídri kampane za odchod mali predstavu, ako by ten odchod mal vlastne vyzerať. A tak si Brusel zvyká na situáciu, že vôbec prvýkrát stráca člena. No aspoň pre ďalších desať štátov je Únia natoľko lákavá, že by ju radi rozšírili.
V Sýrii zabíjali ruské a vládne bomby, v Európe teroristické útoky, ktoré si možno práve v Sýrii naplánoval Islamský štát. Kým pred rokom globalizáciu vojny pripomenulo milión utečencov prúdiacich na starý kontinent zo Sýrie, Afganistanu či Iraku, teraz to bola séria teroristických útokov. Paríž z novembra 2015 bol len začiatkom.
NATO síce svojho člena nestratilo, no dôveru v Turecko a jeho demokratické zriadenie stráca čoraz viac. Prezident Recep Tayyip Erdogan prežil pokus o prevrat a „druhé“ získanie moci si užíva naplno – na úkor desiatok tisíc vyhodených ľudí a Kurdov, ktorí sa stali obeťou odvetných opatrení.
Pomedzi to sa odohrávali bežné príbehy bežných ľudí, pre ktorých je veľká politika len kulisou. Ľudí, ktorých môže tešiť aspoň to, že stále žijeme v najbezpečnejšej éra ľudstva. Aj keď oni ten pocit často nemajú.
Autori fotografií: TASR/AP, SITA/AP

Beata
Balogová
