BRATISLAVA. Pri vstupe na centrálny príjem novozámockej nemocnice púta hneď na prvý pohľad pozornosť nová sklená výplň okna s čerstvým tmelom. Sklo totiž musela nemocnica minulý rok meniť.
Hlavou ho rozbil opitý muž, ktorý bol nespokojný s tým, že ho lekár poslal na vyšetrenie.
Záchytky, v ktorých triezveli výtržníci v minulosti, na Slovensku už dvanásť rokov nefungujú. Namiesto nich tak končia opilci práve na centrálnych príjmoch v nemocniciach. Ročne pritom ide o tisíce ľudí.
Približne osem percent zo všetkých výjazdov záchraniek je práve k ľuďom bez vonkajších zranení, no pod vplyvom alkoholu či drog.
„Stáva sa, že niekto za dve – tri hodiny odíde, vlezie do najbližšej krčmy a zakrátko je opäť na urgentnom príjme,“ upozorňuje záchranár Viliam Dobiáš. Sú aj prípady, keď sa jeden človek takto dostane na ošetrenie pre alkohol trikrát za jedinú noc, spomína.
Keďže alkohol u opitých tlmí prípadnú bolesť, všetci títo privezení ľudia absolvujú v nemocnici sériu vyšetrení. Majú vylúčiť vnútorné poranenia.
Opilca najprv vyšetrí prijímajúci lekár, nasledujú CT testy, odbery krvi a napokon sa na neho pozrie aj neurológ či chirurg.
Ak si to stav vyžaduje, ostávajú na bežných oddeleniach v nemocnici, vysvetľuje hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Eliášová.
„Žiaľ, títo 'pacienti' bývajú veľmi často umiestnení medzi chorými v izbách, kde sú hospitalizovaní vážne chorí pacienti,“ upozorňuje gastroenterológ Jozef Klucho, ktorý dvadsaťpäť rokov slúžil na centrálnom príjme. Opilci tak končia od interného až po chirurgické oddelenie či traumatológiu, najmä podľa voľného miesta.
Je na personáli, či si s častou agresivitou poradí, či nie.