
Ján Benčík, držiteľ ceny Biela Vrana:
„Udalosti, ktoré vnímam ako pozitívne súvisia s osobou prezidenta Andreja Kisku. Najmä jeho Správu o stave republiky, príhovor na pohrebe prezidenta Michala Kováča, prejavy v Prahe na konferencii Forum 2000 a v Berlíne na pôde Nadácie Konráda Adenauera. Potešil ma aj záujem slušných ľudí o vstup do politiky. Z negatívnych, predovšetkým prienik extrémistov do parlamentu, kauzy strany SMER, prístup premiéra k novinárom a neochota zrušiť Mečiarove amnestie. Teroristické útoky, brexit, výhra Donalda Trumpa a vojna v Sýrii.“

Martin Slosiarik, sociológ, agentúra Focus
„Parlamentné voľby 2016 – ale nie len ich výsledok, následný rýchly vznik vlády a povolebný vývoj. Po prvýkrát sa totižto aj u nás významne prejavila sila sociálnych sietí v predvolebnej kampani a ich schopnosť v krátkom čase doručiť obsah bez ohľadu na jeho pravdivosť. Ukazuje sa, že významná časť používateľov sociálnych sietí nerieši pravdivosť alebo nepravdivosť informácií, ktoré prinášajú. Dôležité je či zapadajú do ich predstavy o fungovaní spoločnosti a či ich zdieľajú, alebo lajkujú ľudia im podobní. Takto sa prejavuje postfaktuálna doba.“

Ľudmila Kolesárová, Dobrý anjel:
„Na Slovensku by som vymenovala tri udalosti roka, ktoré majú jedného spoločného menovateľa - definitívnu stratu sebareflexie strany SMER. Tá doviedla v marci extrémistov do parlamentu, v júni ľudí pred komplex Bonaparte a v novembri Zuzanu Hlávkovú do dejín. Svetom pohlo víťazstvo populizmu a klamstva - brexit a voľby v USA. Ale evidujem aj najabsurdnejšiu udalosť roka - že sa niekto zaoberá súkromnou komunikáciou novinárov, ktorú zverejnil človek z mafiánskych zoznamov.“

Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s Via Iuris
„Parlamentné voľby. Vnímam ich ale ako dôsledok hlbšej príčiny, že sa na povrch v nevídanej miere vyplavuje zlo, aj keď práve vďaka nemu sa ukázalo aj veľa dobra. Prejavilo sa to v zmáhaní fašistických ideológii, ktoré máme už aj v parlamente, náraste násilia najmä vo svete, v posilnení vplyvu populistických a extrémistických kandidátov v rôznych krajinách. Zároveň to však vyvolalo aktivity jednotlivcov a skupín, ktoré sa rozhodli pomáhať, vzdelávať a teda žiť v súlade s hodnotami humanity a tolerancie. V tomto zmysle to bol rok pravdy.“

Elena Berthotyová, sudkyňa Najvyššieho súdu a členka Súdnej rady
„Za udalosť roka považujem hlas slovenských študentov v zahraničí aj doma, ktorým podporili odvahu Zuzany Hlávkovej. Je dôkazom, že mladým nie je ľahostajné v akej krajine žijú a je nádejou, že práve oni budú za zmenou k slušnej spoločnosti.“

Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu
„Jednou z najvýznamnejších udalostí tohto roka bolo predsedníctvo Slovenskej republike v Rade Európskej únie. Túto príležitosť využil aj Najvyšší súd Slovenskej republiky, ktorý usporiadal konferenciu s názvom „Limity transparentnej justície“. Viedla ho k tomu snaha, cieľom ktorej bolo aj takto prispieť k zvýšeniu dôvery verejnosti k súdnictvu v Slovenskej republike.“

Aneta Világi, politologička
„Na domácej scéne boli najdôležitejšou udalosťou roka parlamentné voľby, pretože napriek všetkému, sú to stále politici, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnia chod tejto krajiny na najbližšie (možno až) štyri roky. Na európskej scéne ňou bol určite brexit. Táto udalosť bude mať ďalekosiahle následky a možno ich očakávať v horizonte nielen najbližších štyroch rokov. Z hľadiska mojej profesie bol dôležitou udalosťou aj štrajk učiteľov a následná diskusia o kvalite vzdelávacieho systému, ktorú nanovo spustil. Do nového roka prajem tejto krajine, aby sme takto o rok mohli hodnotiť ako úspech výrazné zmeny v rezorte školstva, ktoré pozdvihnú úroveň vzdelávania na Slovensku.“

Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi:
„Bola ňou olympiáda. Nemyslím len chodecké preteky, v ktorých sa mi podarilo zvíťaziť, ale celé podujatie. Je to najväčšie športové podujatie sveta a som veľmi rád, že som sa na ňom mohol zúčastniť.“

Štefan Svitko, motocyklista, druhý muž na Rely Dakar 2016:
„Určite olympiáda. Koná sa len raz za štyri roky. Stále je to výnimočné podujatie. Tento rok som si ju užil a tešil som sa z každého slovenského úspechu.“

Jakub Janda, zástupca riaditeľa think-tanku Evropské hodnoty
„Za zásadné a zlomové udalosti sa určite dajú považovať výsledok referenda o brexite či víťazstvo Donalda Trumpa. Za zásadný však považujem fakt, že sa väčšina západných lídrov počas roka 2016 neprebudila a nezačala čeliť hrozbe nepriateľského dezinformačného zasahovania Kremľa do ich vnútorných záležitostí, ako sú napríklad voľby. Po ruskom zasahovaní do amerických volieb už nemecká kancelárka hovorí o tejto hrozbe jasne. Je najvyšší čas.“

Břetislav Tureček, odborník na Blízky východ, Metropolitná univerzita v Prahe
„Irán sa vracia na scénu. Začala platiť medzinárodná dohoda, ktorá napriek Izraelu a jastrabom v USA umožnila Iránu obmedzene rozvíjať jadrový program, viedla k zrušeniu sankcií a de facto po 37 rokoch znamená legitimizáciu iránskeho režimu zo strany Washingtonu. V Jemene sa Západom podporovanej Saudskej Arábii nedarilo ani po takmer dvoch rokoch krvavej kampane zničiť tamojšie šiítske povstanie, ktoré podporuje Irán. V sýrskej vojne získal definitívne navrch režim a teda aj Teherán.“

Milan Nič, analytik think-tanku Globsec
„Najvýznamnejšiu udalosťou bola „vzbura voličov“ v Spojených štátoch a Veľkej Británii proti statu quo. Seizmicky šok z brexitu a zvolenie realitného magnáta-demagóga za amerického prezidenta naplno začneme cítiť až v roku 2017. Rok 2016 bol predzvesťou novej éry hnevu, frustrácie a bezradnosti stredných vrstiev v najrozvinutejších krajinách. Perspektíva oslabeného Západu zvyšuje nároky aj na našu odolnosť a premyslenú stratégiu udržať Slovensko v európskom jadre aj v časoch tvrdej reálpolitiky a bez silnej podpory spojencov.“
Zuzana Gabrižová, Analytička Euractiv.sk
„Referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ ako predvolebný sľub jedného politika s následkami pre celý kontinent. Ako vyvrcholenie kampane, ktorá uštedrila ďalší úder téze o víťazstve pravdy a lásky. Ako príležitosť znova zo Slovenska ukázať, že sa cítime byť na všeličo oprávnení, napríklad pracovať v Británii ako domáci, ale za máločo zodpovední, napríklad dať šancu cudzincom u nás. Tiež je jednou z mnohých tohtoročných pripomienok, že ak neveríte, že je niečo možné, neznamená, že sa to nestane.“

Jozef Bátora, profesor politológie
„Najvýznamnejšou udalosťou vo svete je víťazstvo Donalda Trumpa. Spojené štáty boli dlhodobo podporovateľom liberálno-demokratických zriadení. Po úspechu demagóga na ich vlastnej pôde sa to oslabí. Posilnia sa tým ašpirácie autokratických síl po celom svete a zodpovednosť za udržanie liberálnodemokratických zriadení padá na plecia zužujúcej sa komunity krajín od EÚ cez Kanadu, Austráliu, Japonsko až po Izrael. Slovensko je v regióne, kde sú rýchlym tempom podkopávané základy liberálnej demokracie a mali by sme prispievať k zvráteniu tohto negatívneho trendu.“

Pavol Szalai, analytik Euractiv.sk
„Rozhodnutím odísť z Únie nás Briti nechali napospas. Napospas poznaniu, že britské ostrovy už nie sú ukážkovou demokraciou, o ktorej sme čítali v učebniciach. Napospas perspektíve, že aj my skončíme s populistami ako oni. Napospas pokušeniu, že problém je v komunikácii EÚ, nie v zlyhávajúcom štáte; že peklo nie sme my, ale tí druhí. Nechali nás napospas nám samým. Ak chceme prežiť, musíme dospieť. Začať v EÚ používať aj hlavu, nielen žalúdok. Len dospelí ľudia dokážu žiť sami a ešte aj zodpovedať za iných.“

Ivan Mikloš, exminister financií
„Brexit a Trump. Spoločným menovateľom týchto udalostí roka je, že vyslali jasný signál, že liberálna demokracia a otvorená spoločnosť môžu byť ohrozené, ak nedôjde k potrebným zmenám.“

Michal Truban, Websupport
„Myslím, že to boli dve hlavné udalosti a to brexit a výhra Trumpa. Zaujímavé boli tým, že ich predpokladalo málo ľudí a myslím si, že sú začiatkom zaujímavých časov, ktoré nás čakajú.“

Braňo Jobus, hudobník a spisovateľ:
„V osobnom živote boli pre mňa udalosťou roka Vrbovské vetry. Počasie bolo hrozné, také, že by som ani ven nevyšel, ale nakoniec naň prišlo veľa ľudí a tak zachránili festival, keďže vzniká bez akejkoľvek podpory. Celospoločensky ma znepokojuje situácia po voľbách. Za socializmu sme sa často báli vojny, ale za tridsať rokov slobody sme sa mali dobre, až na občasné uťahovanie opaskov. Teraz sa však strach opäť zväčšuje, cinká na pozadí. Ani by mi nenapadlo, že sa ešte môže vrátiť extrémizmus.“

Peter Lipa, spevák
„Udalosťou roka boli americké voľby. Musia nás žiaľbohu zaujímať, pretože sa nás dotýkajú. Nie je jedno, kto ich vyhral a Američania hádam ešte nemali takého kontroverzného kandidáta s takými nebývalými vyhláseniami. Bolo veľmi zaujímavé to sledovať, nikto výsledok nečakal. Strach z toho nemám, ale som zvedavý. U amerického prezidenta sme neboli zvyknutí na také nenávistné reči.“

Marián Geišberg, herec
„Najviac ma tento rok mátala vojna v Sýrii. Civilizované krajiny sa na nej nevedia zhodnúť, má závažné ekonomické podhubie a v mene prachov zlyháva medzinárodné právo. Bizarnosť pádu lietadla s Alexandrovovcami to celé podčiarkla. U nás ma zmiatla žabomyšia vojna o to, komu bude patriť Slovenská televízia. Mám však pocit, že kým bude nezávislá televízia volená v parlamente, nemôže to dobre dopadnúť.“
Ivana Šáteková, výtvarníčka a ilustrátorka
„V dnešnej pohnutej dobe, keď sa ľudia radikalizujú, je potrebné zamerať sa na pripomínanie chýb z minulosti. Oceňujem preto výstavu v Slovenskej národnej galérii Sen a skutočnosť, ktorá kultivovanou cestou poukazuje na kruté obdobie propagandistického umenia slovenského štátu. Bolo by ešte lepšie, keby bola výstava putovná a mohli by ju vidieť ľudia na celom Slovensku.

Renáta Deáková, prekladateľka a kultúrna manažérka
„Na už takmer antiknižnej udalosti roka, na Bibliotéke v bratislavskej Inchebe, som zažila malý zázrak – prezentáciu knihy Vydedenci maďarského autora Szilárda Borbélya. Zasvätene a osviežujúco sa o nej zhovárali Judit Görözdi, Zora Bútorová a Michal Hvorecký. Slovensko by potrebovalo skutočný knižný festival, ktorý by spájal všetkých slovenských vydavateľov a kde by takéto inšpiratívne rozhovory o literatúre neboli len šťastnou náhodou. Za druhú udalosť roka považujem hru Pétera Esterházyho Mercedes Benz, ktorá sa v Maďarsku stala divadelnou hrou roka. Do tretice ma zasiahla tvorba výtvarníka Jordana Wolfsona v Stedelijk Museum v Amsterdame.“

Radoslav Passia, literárny vedec a publicista
„Kultúrna udalosť roka je vec výrazne subjektívna. Za seba by som uviedol dve vydarené medzinárodné prezentácie slovenského umenia v zahraničí: výstavu Košická moderna v Medzinárodnom centre kultúry v Krakove, ktorá bola najväčšou výstavou výtvarného umenia zo Slovenska v Poľsku za dlhé obdobie. Druhou udalosťou bolo koncom apríla Čestné hosťovanie Slovenska na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Budapešti.“
Katarína Slaninková, výtvarníčka a ilustrátorka
„Začiatkom roka to bola monografická výstava a komentovaná prehliadka Miroslava Cipára v Slovenskom múzeu dizajnu. Rovnako ma potešila výstava Jozef Cesnak... a Traja pátrači v TOTO! je galéria. Vsadila som aj na jedinečnú klasiku v Prahe, nenechala som si ujsť výstavu Colník Rousseau: Maliarov stratený raj. A pravdepodobne nikdy nezabudnem na pocit z troch tohtoročných viedenských koncertov: silu a mágiu Swans, energiu Killing Joke a sugestívnosť Bohren & Der Club Of Gore.“

Beata
Balogová
