BRATISLAVA. Polícia v kauze mafiánskej skupiny takáčovcov vyšetruje aj podozrenia, že skupina vyberala výpalné v reštauráciách ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra Jána Počiatka.
Potvrdil to Úrad špeciálnej prokuratúry.
Či Kaliňáka s Počiatkom predvolajú na výsluch ako svedkov, povedať odmietol.
"Vo veci, o ktorú sa zaujímate, prebiehajú úkony, ktoré nie je možné konkretizovať, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie," odpovedala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Prípad súvisí s vyšetrovaním aktivít takzvanej južnej skupiny takáčovcov okolo obvineného Tibora Füleho. Blogerka Júlia Miklášiková minulý týždeň upozornila, že o podozreniach z vydierania bratislavskej siete podnikov Steam & Coffee písala prokuratúra, keď žiadala predĺžiť väzbu člena skupiny Richarda Benčiča, prezývaného Kofola.

Kofola a Tatranka
„Obvinený Richard Benčič sa mal podľa prokurátora spoločne s obvineným Henrichom Szűcsom zaoberať vyberaním výpalného z podnikov Steam & Coffee a Harley v Bratislave, pričom táto činnosť nebola časovo ohraničená,“ píše Najvyšší súd, ktorý o väzbe rozhodoval.
Prokurátor podľa uznesenia súdu argumentoval výpoveďou ďalšieho obvineného Jozefa Walzera, prezývaného Tatranka. Waltzer sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedá proti bývalým komplicom.
Benčiča a ďalších obvinených nechal súd vo väzbe do júla 2017.
Mohli by ich ovplyvniť
Prokurátor podľa uznesenia súdu charakterizoval Benčiča ako jedného z najstarších členov gangu. Ak by sa dostal na slobodu, mohol by ovplyvňovať svedkov.
„A to najmä vo vzťahu k svedkom, ktorí dosiaľ neboli vypočutí a ktorí mali platiť takzvané výpalné za podniky Harley a Steam & Coffee,“ píše súd.
Podniky Steam & Coffee prevádzkuje firma FoRest, v ktorej sú Kaliňák s Počiatkom spoločníkmi. V klube Harley bol v minulosti Počiatek menšinovým spoločníkom.
Kaliňák aj Počiatek už minulý týždeň popreli, že by takáčovcom niekedy platili za ochranu. „Nikdy sme s výpalným neboli konfrontovaní. Nikdy sme žiadne výpalné nikomu neplatili,“ povedal Kaliňák.
Prípadný vzťah s takáčovcami podľa ministra vylučuje to, že polícia ich obvinila za jeho éry.
Čo je výpalné?
- vyberaním výpalného sa mafiánske skupiny začali zaoberať v 90. rokoch
- v tom čase začal v Bratislave operovať aj gang takáčovcov
- majitelia reštaurácií a ďalších podnikov museli platiť pravidelné paušály za údajnú ochranu
- keď odmietli, mafia im v podniku robila neporiadok, útočila na hostí, personál aj samotných majiteľov
- neskôr sa výpalnícke skupiny zmenili na oficiálne bezpečnostné služby, ktoré si nechali platiť oficiálnou cestou

Beata
Balogová
