BRATISLAVA. Most-Híd vždy podporoval zrušenie tzv. Mečiarových amnestií a podporí ho aj v druhom čítaní v parlamente.
V rozhovore pre TASR to povedal predseda Mosta-Híd a podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár, ktorý ale nemieni namiesto opozície presviedčať svojich koaličných partnerov, aby návrh na zrušenie podporili. Bez nich neprejde.
Bugár nemieni zaskakovať opozíciu
"Stále vysvetľujem opozícii, že ak chce niečo dosiahnuť, treba si sadnúť s tými, ktorých podporu potrebujú. Prečo by som ja robil prácu namiesto opozície?" povedal Bugár, podľa ktorého navyše v tomto prípade neexistuje sila, ako presvedčiť koaličných partnerov, aby zmenili stanovisko.
"Existuje jediná možnosť. Pokiaľ by Ústavný súd dal výklad zákona, že sa predsa len dajú amnestie zrušiť, tak v tom momente sa nájde 90 a viac hlasov," uviedol Bugár.
Myslí si, že pokiaľ sa nezjednotí právne stanovisko, nikdy sa nenájde za zrušenie Mečiarových amnestií potrebných 90 hlasov. "A stanovisko by mal dať Ústavný súd. To je normálne riešenie, obrátiť sa na Ústavný súd," poznamenal.
Parlament má na ďalšej svojej schôdzi definitívne rozhodnúť o opozičnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií. Na jeho schválenie bude potrebných 90 hlasov. Návrh je teraz v druhom čítaní, okrem opozície ho podporil aj vládny Most-Híd. Smer-SD a SNS nie.
Amnestie udelené v roku 1998 sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.
Koalícia by sa mala na ombudsmanovi dohodnúť
Vládna koalícia sa bude Bugára snažiť dohodnúť na jednom mene kandidáta na post verejného ochrancu práv. Ako povedal pre agentúru SITA, on presadzuje, aby ombudsman bol nestranícky. „Nemá to byť človek spojený s nejakou stranou. Nebolo by zlé, keby kandidát mal právnické vzdelanie alebo ľudskoprávne skúsenosti,“ povedal Bugár, ktorý momentálne počúva rôzne mená kandidátov, ale je opatrný. V kuloároch sa od jesene hovorí, že kandidátom SaS na tento post by mal byť poslanec NR SR Martin Poliačik. „Poliačik nie je nestranný,“ komentoval jeho prípadnú nomináciu Bugár.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) rozhodol, že voľba nového verejného ochranu práv bude na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky 8. februára 2017. Dôvodom voľby ombudsmana je, že sa súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej končí funkčné obdobie 28. marca 2017.
"Vzhľadom na určený termín voľby žiadam poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí chcú podať návrhy kandidátov na voľbu verejného ochrancu práv, aby mi ich podali písomne cez podateľňu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr do 27. januára 2017 do 16:00," informoval Danko v rozhodnutí, ktoré koncom decembra agentúre SITA poskytla Kancelária NR SR.
Verejného ochrancu práv volí národná rada z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov národnej rady. Za verejného ochrancu práv možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať. Ďalej nie je členom politickej strany ani politického hnutia, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasí s voľbou za verejného ochrancu práv.