BRATISLAVA. Pol roka po prevalení aféry Bašternák musel minister vnútra Robert Kaliňák čeliť opäť podozreniam z klientelizmu v prospech jemu blízkych podnikateľov.
V septembri 2016 SME informovalo o pochybných okolnostiach projektu medzinárodnej pomoci Čiernej Hore pri ochrane hraníc v súvislosti s jej prípravou na vstup do EÚ a Nato.

Kaliňák, Turčan, Bašternák
Projekt dohodol Kaliňák ako minister vnútra počas oficiálnej návštevy Čiernej Hory v júni 2012.
V roku 2013 naň Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka schválilo dotáciu 92-tisíc eur. Peniaze išli súkromnej firme Erupsi cez Agentúru pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.
Spoločníkom a jediným konateľom vo firme je advokát Marek Turčan, ktorý je Kaliňákov sused, kamarát a partner v podnikaní. Turčan zároveň podniká s developerom Ladislavom Bašternákom, podozrivým z miliónových daňových podvodov, ktoré polícia pod Kaliňákovým vedením odmietla vyšetrovať.
Druhým spoločníkom je Peter Šimko, ktorý u Kaliňáka pracoval ako projektový manažér technickej ochrany hranice s Ukrajinou.
S plnou dôverou ministerstva
Rezort vnútra tvrdil, že s čiernohorským projektom pre Erupsi nemal nič spoločné. Vo vyjadrení zastupiteľského úradu v Podgorici sa však priamo uvádza, že zámer má plnú dôveru Ministerstva vnútra SR. "Idea vznikla počas rokovania ministra vnútra R. Kaliňáka a ministra Čiernej Hory I. Brajovića," píše sa v dokumente.
Erupsi vznikla koncom roku 2011. Už v rokoch 2011 a 2012 sa v Čiernej Hore podieľala na podobnom projekte ochrany pred povodňami za 200-tisíc eur. Opäť išlo o problematiku v réžii Ministerstva vnútra. Dotácia opäť išla cez rezort zahraničných vecí.
Glváčovci kupovali od Bašternákovcov
BRATISLAVA. Jedna z najväčších káuz Smeru, pre ktorú opozícia odvolávala ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ukázala aj na prepojenia ďalších špičiek Smeru s podnikateľom Ladislavom Bašternákom podozrivým z daňových podvodov.
Dennik SME upozornil, že po premiérovi Robertovi Ficovi užíva byt od firmy zo sféry vplyvu Bašternáka aj podpredseda parlamentu Martin Glváč.
Z katastrálneho odboru v Bratislave vyplynulo, že eseročka Posonium, ktorú spoluvlastní Glváčova družka Soňa Chanečková s jeho 75-ročným otcom Jánom, kúpila nehnuteľnosť na Tupého ulici od firmy Patagonia.
V nej bol spoločníkom Peter Zemko, ktorý v minulosti sedel v dozornej rade spoločnosti B. A. Haus. V nej Bašternák vlastnil podiel, ktorý neskôr za nevyjasnených okolností predal Kaliňákovi. Zemkova a niekdajšia Bašternákova firma Dúbravská lipa bytovky pod Kolibou postavila.
Glváč niekoľko týždňov odmietal povedať podrobnosti kúpy nehnuteľnosti. Neskôr povedal, že bola kúpená za trhových podmienok v roku 2006 a zmluvná cena za štvorcový meter bola vyššia ako priemerná cena v tom období. (luk)

Beata
Balogová
