BRATISLAVA. Za žiadnu z káuz, ktoré sa prevalili v minulom roku, nenesie zatiaľ nikto zodpovednosť. Aj podľa skúseností z predošlých politicky citlivých prípadov to tak zrejme zostane.

Denník SME upozornil v roku 2016 na viaceré podozrenia z korupcie či machinácií, ktoré siahajú k politikom a politickým stranám. Jednu z nich už polícia stihla aj uzavrieť. Bez obvinených.
Vyše päťmiliónovú pôžičku zo študentského fondu investičnej skupine Slavia Capital v čase, keď bol v jeho vedení súčasný minister školstva za SNS Peter Plavčan, polícia začala vyšetrovať až po otázkach SME.
V polovici decembra policajti z Národnej kriminálnej agentúry vyšetrovanie uzavreli. Podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku sa podľa nich nepreukázalo.
Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko vidí príčinu v tom, že na čelo prokuratúry a polície sa dostávajú ľudia cez politické nominácie. „Nie je to náhoda, lebo tí ľudia majú naozaj zviazané ruky a možno ani nechcú riešiť politicky citlivé kauzy."
Vo vyspelých krajinách funguje, že politici si za funkcionárov, ktorí majú na starosti vyšetrovanie káuz, nedovolia dosadiť svojich kamarátov, ktorých verejnosť vníma ako neschopných či bez morálnych zásad. „Politické nominácie u nás pokračujú, bohužiaľ, beztrestne,“ hovorí.
Bugár čaká od polície väčšiu aktivitu
Nerovnosť pred zákonom a neudržateľnú situáciu v oblasti korupcie spomenul aj prezident Andrej Kiska vo svojom novoročnom príhovore.
„Veľká časť ľudí na Slovensku považuje neochotu štátu skutočne bojovať s korupciou a nastoliť rovnosť pred zákonom za závažný problém,“ povedal. Časť vedenia štátu sa podľa neho tvári, že sa nič nedeje. Politikov vyzval, aby premysleli „takú rekonštrukciu zodpovednosti, ktorá odstráni túto guľu na nohe našej krajiny“.