KOŠICE. V roku 2015 dala košická samospráva zbúrať pre narušenú statiku v poradí siedmu bytovku na sídlisku Luník IX. Tento rok chce v búraní pokračovať.

“Na asanáciu bytoviek bolo v rozpočte mesta vyčlenených 120 000 eur a mala by sa uskutočniť v tomto roku.
„
"Ide o dva bytové domy Hrebendova 26-28 a Hrebendova 30-32. Užívatelia mali zmluvy uzavreté na dobu určitú, ktorá im dávno uplynula. Všetkým platiacim užívateľom bytov, ktorí mali niekedy zmluvný vzťah k bytu a staré dlhy splácali, boli nad rámec zákona zabezpečené iné byty, dokonca aj tým, ktorí iba dodatočne zlepšili platobnú disciplínu," uviedla pre Tasr hovorkyňa mesta.
Obyvatelia bytového domu sú podľa hovorkyne mesta opakovane vyzývaní na vypratanie a opustenie bytov. "Sú upozorňovaní na život ohrozujúce riziká spojené s ich užívaním," zdôraznila.
"Ostatným pôvodným neplatiacim užívateľom bytov bez zmluvy, resp. užívateľom, ktorí byty protiprávne obsadili, mesto Košice nemá žiadny dôvod poskytovať bytové náhrady," dodala Šnajdárová.

Ponuka z tretieho sektora
Vysťahovaní ľudia z asanovaných bytových domov založili v lese pri Myslavskom potoku nelegálnu osadu Mašličkovo. V priebehu desiatich rokov jej existencie sa sem uchýlilo asi 200 ľudí, z nich polovicu tvoria deti. Počas minulého roka tu zomreli tri malé deti v otrasných podmienkach bývania.
Mesto dostalo ponuku na spoluprácu pri riešení neúnosnej situácie od jednej z najúspešnejších slovenských neziskových organizácií.
"Začiatkom roka 2016 ETP Slovensko ponúklo Mestu Košice pomoc pri aktivitách smerujúcich k zlepšeniu životných podmienok a situácie sociálne vylúčených obyvateľov žijúcich na území mesta Košice," uviedla pre Sme riaditeľka ETP Slávka Mačáková.
Nezisková organizácia ETP Slovensko vytvorila metodiku a overila v predchádzajúcich rokoch funkčný model riešenia bývania v rómskych osadách na východnom Slovensku. Nástrojom, ktorý zafungoval, boli sporiaci program a mikropôžičky, ale predovšetkým dlhodobá a dôsledná sociálna práca s rodinami zapojenými do programu bývania.
Naozaj našli riešenie?
V októbri 2016 podpísali obe inštitúcie Memorandum o spolupráci, ktorého súčasťou má byť svojpomocná samofinancovaná výstavba domov do osobného vlastníctva a svojpomocné rekonštrukcie vhodných bytov rodinami, ktoré žijú na Luníku IX.
"Mesto prisľúbilo vyčleniť pozemky na Luníku IX, kde si budú môcť rodiny nízkonákladové domy svojpomocne postaviť," uviedla riaditeľka ETP Slávka Mačáková.
Už v novembri prebehol spoločný workshop, na ktorom začali pripravovať a realizovať aktivity na komplexné zlepšenie situácie na Luníku IX.
Na svojom webe sa Mesto Košice pochválilo v článku Riešenia pre Luník IX a Mašličkovo, že v septembri 2016 pridelilo prvým rodinám z Mašličkova vybývané byty na Luníku IX. Podmienkou bolo, že ich musia na vlastné náklady a do dvoch mesiacov opraviť, pričom mali tiež zbúrať svoje nelegálne chatrče.
"Dôkazom, že dôsledná práca s marginalizovanými skupinami prináša výsledky, je zbúranie prvých chatrčí v Mašličkove. 67 ľudí zo siedmich chatrčí sa chopilo šance na nový začiatok. Ide o rodiny, ktorým mesto v septembri pridelilo na Luníku IX zdevastované byty s tým, že do dvoch mesiacov ich musia opraviť," informujú ďalej v spomínanom článku.
Mačáková uvádza, že v Memorande o spolupráci sa Mesto Košice a ETP Slovensko dohodli, že si budú poskytovať súčinnosť pri navrhovaní a realizovaní projektov zameraných na zlepšenie sociálne vylúčených obyvateľov mesta Košice.
"Rovnako, ako o tom, že Mesto Košice presťahovalo 67 obyvateľov Mašličkova z chatrčí bez dôslednej a dlhodobej sociálnej práce do vybývaných bytov, aj o pripravovanom búraní bytov v roku 2017 na Luníku IX sa ETP Slovensko dozvedelo len z médií," dodala riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková.

Beata
Balogová
