BRATISLAVA. Zdravotníctvo nie je jednoduchý rezort, priznal v rámci koncoročného hodnotenia minister Tomáš Drucker (nominant Smer).
"To sme aj všetci vedeli. Je dosť vyčerpávajúce nachádzať konsenzus s mnohými ľuďmi. To neznamená, že rezort je zlý, že ľudia v ňom sú zlí, sú unavení z mnohých vecí, sú možno v nejakej miere aj beznádeje a nastavovať si pravidlá a vzájomnú dôveru je náročné," povedal.
Často dochádza k nedorozumeniam
Podľa jeho slov mu nie je príjemné, keď dostáva zjednodušené výzvy cez médiá. Často tak dochádza k nedorozumeniam.
"Ale nemôžem nič iné urobiť, len znova každý deň sa naštartovať a pristupovať k tým ľuďom ako svojim partnerom. Nie je to príjemné, lebo viem, koľko robím, na akých veciach robíme, viem, akým spôsobom komunikujeme a veľakrát sa zrazíte na kolená a musíte sa postaviť, takže je to náročné. Ale vybral som si to a zatiaľ hovorím, že to ešte nejako skúsim potiahnuť," skonštatoval.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) má absolútne zvládnutý vzťah s médiami. Nikoho zatiaľ výraznejšie nedráždi, je empatický a trpezlivý, hodnotí jeho doterajšie vystupovanie bývalý šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši (Smer).
Dostali priestor na hodnotenie
Štefan Zelník (SNS) ministrov osobný marketing nechcel komentovať, chváli ho však za viaceré kroky, napríklad za obsadenie opozície do dozorných rád Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Kritizuje rozpočet pre zdravotníctvo. Zelník je predsedom parlamentného zdravotníckeho výboru a Raši členom, s Druckerom sa v parlamente stretávajú pravidelne. Priestor na hodnotenie ministra dostal aj podpredseda výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd), na otázky TASR neodpovedal.
"Zatiaľ neurobil väčšiu chybu a PR robí najlepšie zo všetkých doterajších ministrov," povedal pre TASR Raši. Kladne ho hodnotí za novelu zákona obmedzujúcu reexport liekov a za plánované posilnenie kompetencií zdravotníckych pracovníkov. Pozitívne vníma aj upokojenie situácie medzi rezortom a rôznymi zdravotníckymi organizáciami.
"Zdravotníci ale majú pocit, že je stále tlačený Zajacovou skupinkou do filozofie, že zdravie je tovar a že trh všetko vyrieši. Ak by im podľahol, mohol by skončiť ako Rudolf Zajac (bývalý minister zdravotníctva - pozn. TASR)," odpovedal Raši na otázku, za čo by Druckera hodnotil negatívne.
Zelník: Finančné zdroje nestačia
Súčasný minister by sa mal podľa neho v tomto roku sústrediť na to, "aby pre ekonomicky efektívne racionalizačné opatrenia neutrpel bežný pacient žijúci kdekoľvek na Slovensku".
"Pozitívne hodnotím viaceré personálne výmeny, tiež zastúpenie opozície v dozorných radách Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Všeobecnej zdravotnej poisťovne a takisto novelu zákona o reexporte liekov," povedal Zelník.
Sklamaný je však z rozpočtu pre zdravotníctvo. Schválené finančné zdroje podľa neho nebudú stačiť. "Chceme zavádzať DRG, eHealth, preventívne programy, poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť na úrovni doby. Dlh zdravotníckych zariadení je veľký a bude sa ešte prehlbovať, VšZP ohlásila rekordnú stratu," argumentoval Zelník potrebou väčšieho objemu peňazí v systéme.
Hrozbou je zadlženosť
Za najväčšiu hrozbu označil Zelník vnútornú zadlženosť rezortu, teda odkladanie investícií do obnovy budov a prístrojovej techniky. Vplýva to podľa neho na medziľudské vzťahy.
"Kopí sa nervozita na pracoviskách a to sa následne odráža na prístupe k pacientovi," vysvetlil Zelník. Upozornil tiež, že v systéme chýbajú zdravotné sestry, praktickí lekári a špecialisti. Na generačnú obmenu sa podľa neho dlhodobo nemyslí.
"Je preto nutné spustiť rezidentský program aj pre špecialistov, urobiť poriadok a zadefinovať pevnú sieť poskytovateľov s výhľadom najmenej na 15 rokov," odporúča Zelník. Pacient aj praktický lekár musia podľa neho vedieť, kam môžu pacienta cielene odoslať na odborné vyšetrenie.
Cigániková je zvedavá na zmeny
Drucker si do rezortu neprišiel nakradnúť, myslí si Jana Cigániková z SaS. Oceňuje to a je zvedavá, či dokáže presadiť potrebné zmeny.
Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA) vysoko hodnotí Druckerovu komunikáciu so všetkými organizáciami v zdravotníctve. Považuje ho za dobrého ministra, prekvapila ho jeho rýchla schopnosť zorientovať sa v rezorte.
Či je Drucker dobrým alebo zlým ministrom ukáže čas, povedala zase Zuzana Šebová zo Sme rodina. Páči sa jej však, že je v komunikácii s opozíciou ústretový a otvorený. Cigániková, Šebová a Suchánek sú členmi parlamentného zdravotníckeho výboru a s Druckerom pravidelne komunikujú. Počas svojho pôsobenia urobil podľa nich súčasný minister dobré aj zlé rozhodnutia.
Sesterská komora: Druckerovo pôsobenie je rozpačité
Pôsobenie ministra zdravotníctva bolo podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) skôr rozpačité. "Nevidíme zatiaľ žiadne radikálne zmeny, okrem výmeny niekoľkých predstaviteľov zdravotníckych inštitúcií, pričom tieto personálne výmeny sú často iba kozmetickou obmenou," povedala pre TASR prezidentka komory Iveta Lazorová.
Pozitívne hodnotní, že sa minister snaží nájsť finančné zdroje, či už formou zlepšenia efektivity nemocníc, spotreby liekov, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, respektíve fungovania záchraniek a zdravotných poisťovní. "Je však otázne, na aký účel budú tieto ušetrené finančné zdroje určené. Či sa použijú na zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o občanov, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, respektíve opätovne sa dostanú mimo systému zdravotníctva k rôznym finančným skupinám," poznamenala Lazorová.
Pozornosť dlhom nemocníc
Drucker ako prvý šéf rezortu akceptoval požiadavky lekárov byť pri tvorbe programového vyhlásenia vlády. "Korektne vníma spoluprácu so stavovskými organizáciami. Som presvedčený, že tento dialóg bude naďalej pokračovať a jeho výsledkom budú zásadné zmeny, ktoré zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje a s napätím očakáva," povedal pre TASR prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Doterajšiu komunikáciu s ministrom vníma rovnako ako lekárska komora pozitívne. "Komunikujeme pravidelne a snažíme sa riešiť všetky problémy, ktoré tu sú. Nie je však v záujme komory hodnotiť komunikáciu s ministrom, ale jeho kroky a výsledky v záujme lekárov a pacientov. Kto iný ako pacienti a kolegovia lekári môžu dostatočne kvalifikovane posúdiť, či minister zdravotníctva robí svoju prácu odborne a kvalitne," skonštatoval Kollár.
V tomto roku by mal minister podľa jeho slov venovať pozornosť stámiliónovým dlhom nemocníc, predraženým nákupom, zlým vzťahom na pracoviskách i potrebe zmeniť vzťah pacient - lekár. "Tento problém nebol nikdy tak vypuklý a komplikovaný, ako je dnes," poukázal.