BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra sa ohradzuje voči spôsobu ako niektorí novinári interpretujú boj proti korupcii na Slovensku. Minister vnútra nikdy nepovedal, že na Slovensku korupcia neexistuje. Tvrdí to v platenej správe, ktorú v piatok ráno zverejnila agentúra SITA.
"Tvrdiť, že sa na Slovensku s korupciou nebojuje, je neférové a účelové a už vôbec nie pravdivé. Rovnako tak, že situácia na Slovensku s korupciou v roku 2016 je neudržateľná. Je to aj úplná ignorácia rebríčka Transparency International v boji proti korupcii, kde Slovensko oproti vláde Ivety Radičovej poskočilo o 16 miest," píše ministerstvo v správe.

Vyšetrovať sa nebude
Je to len pár hodín po tom ako polícia informovala, že nezačne vyšetrovať kauzu, v ktorej minister vnútra Robert Kaliňák a bývalý minister dopravy Ján Počiatek kúpili od Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov podiely vo firme B.A. Haus.
„Odloženie prípadu ad acta policajným vyšetrovateľom nie je žiadne očistenie Roberta Kaliňáka od podozrení. Naopak, tie sa len umocňujú,“ reagovala v tlačovom vyhlásení strana SaS.
Ministerstvo vnútra však trvá na svojom. "Pri interpretácií výrokov ministra vnútra R. Kaliňáka sa novinári priamou otázkou opýtali na korupciu na najvyšších miestach – úrade vlády či u ministrov a ich prípadne stíhanie a čo hovorí na výrok prezidenta, že situácia v roku 2016 s korupciou je neudržateľná. Na čo minister odpovedal otázkou: „Povedzte mi aspoň jednu korupčnú kauzu, ktorá sa týkala ministrov na Slovensku za minulý rok?!“ Ani jeden z novinárov na to odpovedať nedokázal," píše sa v správe.
Minister podľa nej nikdy nepovedal, že korupcia na Slovensku nie je.
"Tvrdíme, že ani novinári, ani mimovládne organizácie ani opoziční politici neprišli vlani so žiadnym obvinením z korupcie, ktoré by sa týkalo niektorého z členov vlády. Prichádzali na stôl len kauzy, ktoré boli deformované, menené alebo úplne vymyslené. Sám Gabriel Šípoš z Transparency International vo svojom blogu, kde rozoberal sms-správy novinárov s poslancom Gáborom Grendelom napísal, že v „99% káuz, o ktorých médiá píšu, nie je ani stopa po dôkazoch korupcie. Väčšinou ide o súbor indícií, konfliktov záujmov, nepriamych prepojení," píše sa v platenej správe ministerstva vnútra.

Pýtal jeden príklad
"Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať," vysvetlil Kaliňák v stredu (4. 1.) to po tlačovej konferencii povedal k vyhodnoteniu dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2016 v odpovedi na otázku, či sa Slovensko dočká v roku 2017 odstíhania korupcie v najvyšších poschodiach politiky.
"Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia. Prosím, aspoň jeden. Povedzte mi aspoň jeden. Neviete? Nestala sa. Ani vy tú informáciu nemáte, ani ja ju nemám," argumentoval.
Podpredseda Smeru-SD v tejto súvislosti nesúhlasí s tvrdením prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý v novoročnom príhovore uviedol, že na Slovensku už príliš dlho trvá neudržateľná situácia, keď veľká časť ľudí považuje neochotu štátu skutočne bojovať s korupciou a nastoliť rovnosť pred zákonom za závažný problém.
"Ja si myslím, že nemá pán prezident úplne presné informácie," reagoval. "Ani on, ani ja, ani nikto ďalší z politikov nie sme vyšetrovatelia. A jednoducho premietať novinové články do reality je obrovskou chybou, pretože sú nepravdivé, čo potvrdilo viacero káuz," vysvetlil minister.

Beata
Balogová
