SABINOV, BABINGTON. V minuloročných číslach Romano nevo ľil vyšlo niekoľko článkov o ľuďoch, ktorí sa doma nedokázali uplatniť a svoje sny si splnili po odchode do zahraničia. Hovoria, že im to umožnili až krajiny, v ktorých žijú.
"Ak by sme nešli do Anglicka a zostali by sme doma, aj keby som mal školu, aj keby som mal univerzitu, verím tomu, že prácu by som nikdy nemal," hovorí Dominik Kaleja zo Sabinova, ktorý v Anglicku pracuje ako asistent učiteľa.
Motiváciu učiť sa našiel v zahraničí
Prácu si v Anglicku najprv hľadal jeho otec. Po mesiaci sa vrátil, aby tam zobral svoju rodinu.
"Prišli sme tam a videli úplne iný systém a iný, nový život. Otec s mamou nás prihlásili do školy. Anglicky som nevedel, ale postupne som sa naučil," opisuje svoje začiatky v cudzom svete Dominik Kaleja v rozhovore s Romanom Čonkom pre Romano nevo ľil.
Rodinu to ťahalo naspäť na Slovensko, a tak sa po dvoch rokoch vrátili do Sabinova.
"V Sabinove som chodil rok do školy, ale nechcelo sa mi učiť. Vždy som meškal s učivom. Po roku sme sa rozhodli, že ideme naspäť do Anglicka. Sme tam už sedem rokov." Na strednú školu chodil tri roky, doučil sa angličtinu, počítače a získal prácu rómskeho asistenta v škole v Babingtone.
Do svojej školy sa vrátil ako expert
Inkluzívny model vzdelávania je na Slovensku pojem, o ktorom v školách príliš nevedia, píše Čonka v úvode rozhovoru s Kalejom. Základnej škole Komenského v Sabinove ponúkla pomocnú ruku organizácia REST – Roma Education Support Trust (Rómsky fond na podporu vzdelávania), ktorú v roku 2012 založili s cieľom zlepšiť študijné výsledky rómskych detí v Európe.
Aktívne pracujú s učiteľmi a školami, zlepšujú ich schopnosti, zvyšujú ich očakávania od rómskych detí. Jedným zo zakladajúcich členov je Mark Penfold, učiteľ na Komunitnej škole Babington v meste Leicester.
V Sabinove počas dvoch dní pracoval aj Dominik Kaleja na motivácii a posilnení zručností pedagógov potrebných pri inkluzívnom vyučovaní. Po rokoch tak navštívil školu, do ktorej sám chodil, aby tunajším učiteľom ukázal systém, ktorý funguje v Anglicku.
Celý rozhovor s Dominikom Kalejom si prečítajte na strane 9 v Romano nevo ľil č. 9/2017.

Beata
Balogová
