BRATISLAVA. Zamestnanci v novom roku odpracujú 247 dní, poslanci parlamentu majú naplánovaných do konca roka 83 rokovacích dní.
Na prvej tohtoročnej schôdzi sa stretnú až v posledný januárový deň. Voľno budú mať podobne ako školáci aj počas celých letných prázdnin.
Poslanec opozičnej SaS Ľubomír Galko vidí v menšom počte rokovacích dní pri súčasnej vláde výhodu. „Čím menej rokovacích dní, tým menšie nebezpečenstvo pre ľudí, že vládni poslanci zasa prijmú niečo, čo bude namierené proti nim,“ hovorí.
Platy poslancov s paušálnymi náhradami
- poslanec z Bratislavského kraja: 3346 eur v hrubom
- poslanec mimo Bratislavského kraja: 3576 eur v hrubom
Väčšina práce poslancov však podľa Galka spočíva najmä v príprave na rokovania, štúdiu zákonov, v práci vo výboroch a aj stretnutiach s ľuďmi mimo parlamentu.
„Platí to však len pre pracovitých poslancov, ktorých je v parlamente len asi pätina."
Poslankyňa Jana Laššáková zo Smeru tiež tvrdí, že prácou poslanca nie je len sedieť na parlamentnej schôdzi, ale aj pracovať vo výbore a chodiť na stretnutia s občanmi či zástupcami štátnej správy. "V lete máme tiež aktivity, konajú sa rôzne folklórne festivaly, kam nás pozývajú, takže to nie je tak, že by sme prázdninovali."

Prestavba jedálne a kuchyne
Priestory parlamentu prejdú v novom roku rekonštrukciou. Denník Nový Čas informoval, že predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa rozhodol vynoviť kuchyňu a jedáleň.
Kancelária Národnej rady si najala na projektovú dokumentáciu a odborný dohľad firmu Eco 3 Energy. Zaplatí jej podľa zmluvy takmer 24-tisíc eur. Projekt má firma odovzdať do konca januára.
Z tlačového oddelenia parlamentu odkázali, že firmu vybrali po vlastnom prieskume trhu. Prestavba je podľa neho potrebná, oproti roku 1994, keď začali kuchyňa a jedáleň fungovať, varia viac jedál. "Zvýšený počet vyrábaných jedál zároveň zvýšil aj nároky na spracovanie odpadov," píše sa v stanovisku.
Obnovu podľa kancelárie Národnej rady vyžaduje najmä opotrebovaná vzduchotechnika, rozvody plynu, elektriny aj kanalizácie.
Galko si myslí, že jedáleň obnovovať netreba, v akom stave je kuchyňa, nevie.
Laššáková na Dankovo rozhodnutie reaguje opatrne. "Každý stroj má svoju životnosť, obzvlášť v kuchyni, ale nepoznám ich stav podrobne." Poslaneckú jedáleň navštevuje málo a nevie, nakoľko je rekonštrukcia potrebná.

Menej času na rečnenie
Pre poslancov začnú platiť nové pravidlá, ktoré presadil šéf parlamentu Andrej Danko z SNS. Zmeny v rokovacom poriadku zdôvodňoval tým, že mu prekážajú horalky a transparenty, ktoré si poslanci nosili do rokovacej sály.
Opozícia proti novým pravidlám protestovala a nepodpísal ich ani prezident Andrej Kiska. Napriek tomu ich koaliční poslanci opätovne schválili.
„Politická kultúra sa nedá vynútiť zákonom,“ zdôvodnil Kiska svoje rozhodnutie. Ak je snaha zvýšiť kultúru rokovaní parlamentu, nikdy to podľa neho nebude fungovať, ak sa bude robiť silou a vynútene.
Poslanci tiež budú môcť v rozprave hovoriť len dvadsať minút, ak sa prihlásia písomne a desať minút, ak sa prihlásia ústne. Doteraz mali na vystúpenia neobmedzený čas.
Obmedzenie sa netýka poslanca, ktorý číta pozmeňovací návrh a neplatí ani pre predsedu parlamentu, premiéra a prezidenta. Poslanci nebudú môcť pri vystúpeniach používať nahrávky či grafy, platí zákaz telefonovať či robiť videozáznamy z rokovania a nosiť transparenty do pléna.
Počas pokusu opozície odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru pre kauzu Bašternák priniesol do pléna líder OĽaNO Igor Matovič plagát s fotografiou Ladislava Bašternáka a heslom „Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne“.

Beata
Balogová
