Bratislava 9. mája (TASR) Zo šiestich zdravotníckych pracovísk Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (FNsPB) by mali zostať dve, alebo tri. Vyplýva to z pripravovanej koncepcie reštrukturalizácie FNsPB, o ktorej môžu zainteresovaní diskutovať do 30. júna a potom by o nej mala rozhodnúť vláda.
Ak s návrhom bude kabinet súhlasiť, podľa riaditeľa FNsPB Valeriána Potičného zásadné zmeny by sa mohli uskutočniť v priebehu troch až piatich rokov. Obavy lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu, že jedného dňa všetci zostanú na ulici, sú neopodstatnené, povedal pre TASR Potičný. Zámerom Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) je, aby sa súčasná FNsPB od januára 2006 stala akciovou spoločnosťou a zásadnou podmienkou tejto transformácie je samofinancovateľnosť spoločnosti.
V koncepcii stratégie reštrukturalizácie FNsPB sa porovnávajú dva varianty. Jeden hovorí o ponechaní troch nemocníc a ich následnej rekonštrukcii. Druhý variant uvažuje o zachovaní dvoch nemocníc, pričom sa ráta s vybudovaním jedného nového komplexu európskeho typu. Z auditu, ktorý sa v nemocnici robil počas prvých troch mesiacov roka, vyplýva, že výhodnejšie by bolo vybudovať nové zariadenie s približne 1000 lôžkami, ako opravovať napríklad nemocnicu na Kramároch. Budúci vývoj zariadení FNsPB závisí od rozhodnutia vlády, povedal Potičný.
"MZ SR od 1. januára zlúčilo šesť nemocníc Bratislavského kraja do jednej FNsPB. Sledovalo tým zefektívnenie hospodárenia všetkých zdravotníckych činností jednotlivých nemocníc a skvalitnenie zdravotnej starostlivosti," konštatoval Potičný. Po vykonaní technicko-ekonomického prevádzkového auditu FNsPB začala od apríla realizovať kroky na zefektívnenie činnosti podľa auditu. Vypracovala plán reštrukturalizácie zdravotníckych činností, aby dosiahla vyrovnaný hospodársky výsledok.
"Cieľom je, aby všetky realizované zdravotnícke činnosti, na ktoré majú súčasné zariadenia FNsPB uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami, sa v plnom rozsahu robili aj naďalej. Malo by dôjsť k postupnému zníženiu počtu lôžok, tiež lekárov a ostatného obslužného a zdravotníckeho personálu FNsPB, avšak pri zachovaní doteraz všetkých vykonávaných zdravotníckych činností, ale nie v šiestich zariadeniach," vysvetlil Potičný.
V súčasnosti je v šiestich zariadeniach FNsPB 3500 lôžok. Na základe analýzy oddelení a kliník by stačilo 2500 lôžok, lebo súčasný počet sa využíva len na 50 až 60 percent. Po redukcii by bola ich využiteľnosť až 90-percentná, pričom by sa neznížil objem zdravotnej starostlivosti, zdôraznil Potičný.
V šiestich zdravotníckych zariadeniach FNsPB pracuje 5800 zamestnancov a tento počet by sa mal zredukovať podľa toho, aký variant vláda schváli. Potičný poukázal aj na pomerne vysokú fluktuáciu lekárov, ktorá sa pohybuje od 15 do 20 percent a u zdravotných sestier v rozpätí od 20 do 23 percent.
FNsPB vznikla 1. januára 2005 zlúčením Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Ružinov, Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej, Fakultnej nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch, Fakultnej nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Petržalke, Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach a Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku.