BRATISLAVA. Na miesto činu prídu až pár dní po udalosti, s vyšetrovaním začnú až o niekoľko mesiacov neskôr a celý prípad nakoniec pre nedostatok kvalitných dôkazov uzavrú.
Takto niekedy vyzerá objasňovanie policajného násilia zo strany inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá má kontrolovať prácu policajtov.
„Miera ignorancie, s akou často pristupovali k vyšetrovaniu, nás nepríjemne prekvapila,“ hodnotí inšpekciu Poradňa pre občianske a ľudské práva vo svojej analýze policajného násilia.
Posledným verejne známym prípadom je policajný zásah vo Vrbnici z apríla 2015, pri ktorom policajti zranili šestnástich Rómov. V decembri minulého roka inšpekcia ministerstva vnútra síce obvinila veliteľa zásahu, ale nepodarilo sa jej obviniť konkrétnych zasahujúcich policajtov, pretože nenašla dostatok dôkazov.
Postup inšpekcie kritizoval v lete minulého roka aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Konkrétne išlo o prípad, keď sa inšpekcia odmietla zaoberať policajtmi, ktorí mali ešte v roku 2010 nútiť 16-ročného rómskeho chlapca 13 hodín stáť v cele a zároveň ho biť dlaňami či päsťami.
Inšpekcia spadá pod ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka. Ministerstvo na kritiku odpovedalo len to, že postup vyšetrovania policajnej inšpekcie môže posúdiť len dozorujúci prokurátor.