BRATISLAVA. Poľský inštitút Bratislava pozýva verejnosť na vernisáž výstavy rómskej umelkyne a maliarky Małgorzaty Mirgy-Tas. Autorka predstaví svoju výstavu obrazov, ktorej hrdinami sú predovšetkým Rómovia.
Výstava Na pomedzí
Od 11. do 31. januára v Poľskom inštitúte Bratislava.
„Moja rómska identita má veľký vplyv na tému prác. Hrdinami obrazov sú Rómovia zo sídlisk a osád, ktorých som osobne spoznala. Chcem ukázať a predstaviť rómsku kultúru takým spôsobom, aby vzbudila reflexiu nad situáciou Rómov v súčasnom svete,“ povedala autorka výstavy M. Mirga-Tas.
Jej práce napriek abstraktným a v istom zmysle aj dekoračným formám ponúkajú silné asociácie so skutočným svetom.

Małgorzata Mirga-Tas tvorí početné projekty súvisiace s rómskymi spoločenstvami. Angažuje sa v rozličných sociálnych či umeleckých projektoch, ktoré zabraňujú vylúčeniu a rasovej diskriminácii či xenofóbii.
Je členkou Rómskeho osvetového združenia Harangos. Spolu s Martou Kotlarskou pracuje už desať rokov na projekte dierkovej komory s názvom Romski Pstryk, v rámci ktorého deti z rómskych sídlisk ilustrujú rómske rozprávky.
Vedie integračné umelecké workshopy pre rómske a nerómske deti, je umeleckou trénerkou v sociálnych projektoch a kampaniach zameraných na Rómov v Poľsku a v zahraničí. Už päť rokov organizuje medzinárodný umelecký plenér Jaw Dikh pre rómskych umelcov a aktivistov.
Je predsedníčkou umeleckej nadácie Jaw Dikh, ktorej cieľom je prezentácia rómskej kultúry prostredníctvom rozličných umeleckých prostriedkov: výtvarné umenie, maľba, sochárstvo, fotografia či film. Bola štipendistkou programu americkej vlády International Visitor Leadership Program na tému Promoting Social Good Through the Arts. Bola spoluautorkou výstavy Zalikierdo Drom - Prerušená cesta.
Je laureátkou vyznamenanou na 42. Bienále maľby Bielska jeseň 2015. Posledné štyri roky sa zúčastňuje projektu Dikh he Na bister, ktorý pripomína genocídu Rómov počas druhej svetovej vojny.
Autor: Poľský inštitút Bratislava

Beata
Balogová
