BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v utorok vydal výstrahu druhého stupňa pred nízkymi teplotami pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky, Prešovský a Žilinský kraj. Výstraha platí od 20.00 h, pre Bratislavský a Trnavský kraj platí prvý stupeň. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.
"Miestami sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -20 až -27 stupňov Celzia. Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz je v danom ročnom období a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká," uvádzajú meteorológovia.
Výstrahy zatiaľ platia do stredy (11. 1.) do 9.00 h. Okrem teplotných výstrah sa k nim od polnoci pridajú i výstrahy pred snehovými jazykmi a závejmi v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. V Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji upozorňujú okrem závejov aj na silný vietor.
Mrazy na Slovensku si od piatka (6.1.) do utorkového popoludnia vyžiadali podľa záchranárov štyri obete. Zomreli na následky podchladenia.
Ide o ľudí z Bratislavského, Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Povedal to Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS).
Najbližšie dni
- Streda: noc -12 až -19, v dolinách a kotlinách až -27 stupňov, cez deň -5 až 0 stupňov
- Štvrtok: -9 až -15, v dolinách do -20 stupňov, cez deň -6 až 0, na západe 1 až 6 stupňov
- Piatok: 1 až -4, na východe -4 až -9, cez deň 2 až 3 stupne
Zdroj: SHMÚ
V piatok mali záchranári pre podchladenie sedem výjazdov, v sobotu (7.1.) šesť, nedeľu (8.1.) štyri, v pondelok (9.1.) štyri. "Dnes (10. januára, pozn. red.) do 13.00 h sme nemali žiaden takýto výjazd," vysvetlil Minár.
V piatok bol na Slovensku prvý arktický deň tejto zimy. Takéto chladné počasie bolo i počas víkendu, mrazivo bolo i v pondelok aj v utorok.
Záchranári neodporúčajú piť alkohol v takomto chladnom počasí. Niektorí podchladení pacienti boli pod vplyvom alkoholu.
"Človek môže spadnúť a stratiť vedomie, ak je dlho bez povšimnutia, môže to mať fatálne následky," vysvetlil Boris Chmel z OSZZS. Ľudia bez domova by sa k veľkému množstvu alkoholu podľa neho nemali uchyľovať, pretože v mrazoch môžu tvrdo zaspať, čo je takisto veľmi nebezpečné.


Beata
Balogová
