BRATISLAVA. Iniciatíva Za živé rieky nesúhlasí s plánom vlády na výstavbu malých vodných elektrární (MVE), ktorého aktualizáciu v stredu schválila vláda na návrh Ministerstva životného prostredia (MŽP).
Aktualizácia koncepcie, ktorá určuje trend výstavby MVE na Slovensku do roku 2030, však podľa ochranárov nevychádza z možností a záväzkov krajiny, ale z ekonomických záujmov jednotlivcov.
Výstavba na chránených územiach
"Odborníci a verejnosť dlhodobo apelujú, že elektrárne nie sú vhodne naplánované! Umožňujú výstavbu v chránených územiach, premenia Hron na sústavu špinavých jazier, zvýšia riziká pre ľudí žijúcich pri riekach," konštatovala Martina B. Paulíková z iniciatívy Za živé rieky.
Nová vládna koncepcia obsahuje zoznam 58 profilov na výstavbu malých vodných elektrární. Mnohé ďalšie, s ktorými miestne komunity nesúhlasia, sú však podľa Paulíkovej v povoľovacom procese a počet elektrární tak môže byť oveľa vyšší. Odborníci, obce i verejnosť preto poukazujú na nedostatky schváleného materiálu, ktoré zhrnuli v hromadnej pripomienke predloženej MŽP v novembri 2016.
"Aj napriek niektorým ústretovým krokom zo strany MŽP má materiál stále vážne nedostatky, pretože vychádza z teoreticky vyrátaného hydroenergetického potenciálu Slovenska, ale nedostatočne zohľadňuje požiadavky dotknutých obcí, nevhodne vyhodnocuje vplyvy na životné prostredie a umožňuje výstavbu elektrární v chránených územiach," uviedla Paulíková.
Dodala, že podľa MŽP sú vhodnými miestami na výstavbu MVE napríklad Malý Dunaj (Eliášovce), odporúča aj kaskádu na Hrone (Iliaš, Jalná, Bzenica, Hronský Beňadik či Nová Baňa). "Iné miesta do zoznamu odporúčaných MVE síce nezaradilo, ale rozbehnuté povoľovacie konania neplánuje prehodnotiť," uzavrela.
Ohrozené životné prostredie
Iniciatíva Za Živé rieky, ktorá spája odborníkov, miestne samosprávy, vodákov, rybárov, turistov a ochranárov, preto apeluje na vládu Slovenska, aby obhajovala záujmy občanov a chránila životné prostredie.
"Tieto záujmy musia byť nadradené záujmom jednotlivcov profitujúcich z výstavby malých vodných elektrární. Nevhodne naplánované elektrárne spôsobujú nevyčísliteľné škody na životnom prostredí, menia hladiny podzemnej vody a ničia prostredie okolitým obciam," uvádza vo vyhlásení iniciatíva.
Aktualizácia koncepcie z využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030 definuje kritériá na výstavbu malých vodných elektrární (MVE). Definuje pritom 58 profilov ako podmienečne vhodných na výstavbu MVE, čo však automaticky neznamená, že budú skutočne aj vybudované.
Tieto profily možno využiť na výstavbu MVE len za predpokladu, že investori na základe zisteného stavu veci a najlepších dostupných poznatkov preukážu, že projektom nedôjde k zhoršeniu stavu rieky. Pri každom konkrétnom projekte je nutné zabezpečiť dôsledné posúdenie vplyvov na životné prostredie ako aj súlad s platnými právnymi predpismi Európskej únie i Slovenskej republiky.