BRATISLAVA. Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer), aby odvolal z postu ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). Dôvodom je, že slovenskí vedci nemôžu od začiatku tohto roka využívať vedecké databázy ako Science Direct, Scopus, Reaxys a Knovel pre nepodpísanie dohody o prístupe do databáz zo strany ministerstva školstva.
“V najbližších dňoch ten problém bude vyriešený, zaplatíme to z prostriedkov štátneho rozpočtu z ministerstva školstva.
„
Podľa šéfa hnutia Igora Matoviča, bez prístupu do týchto databáz vedci nevedia efektívne vykonávať svoju činnosť.
"Dnes Robert Fico má šancu, aby korunovaného diletanta zo svojej vlády vyhodil a dal mu hodinovú výpoveď. Tento diletant je minister Plavčan, nominant Andreja Danka, ktorý spáchal tento zločin na slovenskej vede," uviedol dnes Matovič.
Ten pripomenul, že ministerstvo o tomto probléme dlhodobo vedelo. "V skutočnosti minister od svojho nástupu bol o tomto probléme informovaný, čiže už skoro rok o tomto probléme vie a miesto toho, aby hľadal náhradné riešenie sa vyhovára, že niečo nestihli pripraviť," dodal Matovič.

Problém chcú vyriešiť
Pred rokovaním vlády Peter Plavčan povedal, že problém s prístupom do vedeckých databáz ministerstvo školstva vyrieši do niekoľkých dní. „V najbližších dňoch ten problém bude vyriešený, zaplatíme to z prostriedkov štátneho rozpočtu z ministerstva školstva,“ povedal Plavčan. Vedci nemajú prístup do vedeckých databáz od začiatku roka.
Problémom podľa Plavčana je aj to, že 50 percent týchto databáz je využívaných z Bratislavského kraja, ktorý má pri čerpaní eurofondov špecifické postavenie. V minulosti boli prístupy do databáz platené práve z eurofondov.
„Takisto aj sú pomerne zložité rokovania s prevádzkovateľmi a napríklad s niektorými z týchto prevádzkovateľov majú problémy aj iné štáty, ako napríklad taký bohatý štát ako Fínsko,“ tvrdí Plavčan. Minister zároveň odmietol, že rezort situáciu podcenil, že by na to niekto zabudol, alebo že by to bola hanba.
„Nedalo sa očakávať vypnutie, tento problém riešime intenzívne v týchto dňoch, ale riešil sa aj v priebehu druhého polroka 2016. Ide o to, že sú pomerne zložité rokovania s prevádzkovateľmi. Ten projekt, ktorý bude spustený tento rok z eurofondov, tak 50 percent čerpania databáz sa týka Bratislavského kraja,“ zopakoval Plavčan.

Chce dôkladnú analýzu
Minister chce zároveň urobiť dôkladnú analýzu, ktorá povie, ktoré databázy sú potrebné pre všetkých, ktoré len pre niektoré školy, odbory. Treba podľa neho takisto rokovať so Slovenskou rektorskou konferenciou o tom, kto a ako sa bude spolupodieľať na financovaní týchto databáz.
„V budúcnosti bude potrebné vymyslieť spôsob financovania zo štátneho rozpočtu a spolufinancovania tých, ktorí ho využívajú,“ dodal. Ako ďalej vysvetlil, napríklad v Českej republike sa vysoké školy podieľajú na spolufinancovaní v rozsahu od 20 do 80 percent.
„Prístup k databáze medzinárodných vedeckých poznatkov Science Direct, Scopus a k ďalším databázam je v súčasnom globalizačnom a interdisciplinárnom prepojení vedy a výskumu už nevyhnutnou súčasťou práce vedcov. Navyše je to jedno z okien výsledkov a výstupov práce slovenských vedcov do sveta. Pre akademickú pôdu a najmä kvalitu vedeckého výskumu na Slovensku je dočasné zastavenie prístupu do medzinárodných databáz vážnym problémom. SAV sa ním bude zaoberať na svojom predsedníctve v Košiciach,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
Šajgalík: Vedecké databázy sú pre vedcov vitálne dôležité
Databázy medzinárodných vedeckých poznatkov sú pre vedcov vitálne dôležité. Žiadna vedecká práca nemôže úspešne napredovať bez toho, aby mal vedecký pracovník možnosť konfrontovať svoj postup a východiská s posledným publikovaným výsledkom na danú tému. Uviedol to predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík k dočasnému pozastaveniu prístupu k databázam.
Agentúre SITA poskytla jeho stanovisko hovorkyňa predsedu SAV Monika Hucáková.Šajgalík uviedol, že dlhodobý výpadok prístupu k týmto databázam by mohol znamenať nesplnenie merateľných ukazovateľov v mnohých projektoch.
"SAV je však optimistická a verí, že tento výpadok bude iba krátkodobý a bez významnejšieho vplyvu na riešenie projektov," dodal Šajgalík v súvislosti s tým, že vedci nemajú od začiatku roka prístup do vedeckých databáz. Akadémia tiež uvádza, že prístup k databáze medzinárodných vedeckých poznatkov Science Direct, Scopus a k ďalším databázam je v súčasnom globalizačnom a interdisciplinárnom prepojení vedy a výskumu už nevyhnutnou súčasťou práce vedcov.