BRATISLAVA. Žiadna hanba ani omyl. Podľa minister školstva Petra Plavčana (nominant SNS) nie je fakt, že slovenskí vedci už viac ako týždeň nemajú prístup do významných databáz vedeckej literatúry zanedbaním alebo podcenením povinností ministerstva.
Prístup do databáz má zabezpečovať Centrum vedecko-technických informácií (CVTI), ktoré spadá pod ministerstvo školstva. To však neuhradila vydavateľstvu Elsevier dlh za minulý rok a slovenskí vedci prišli o prístup k približne tretine svetových vedeckých článkov.
Minister Plavčan v stredu sľúbil, že v problémy s prístupom vyriešia v najbližších dňoch. Prístupy zaplatia z rozpočtu ministerstva školstva. Ročne stoja približne tri a pol milióna eur.
Vedci podľa ministra stratili prístup k článkom aj pre zložité rokovania s poskytovateľmi vedeckých databáz. Plavčan tvrdí, že financovanie cez eurofondy skomplikoval fakt, že viac ako polovica prístupov prichádza z Bratislavy, ktorá ako bohatý región nemôže čerpať štrukturálne fondy.

Platiť môžu školy
Plavčan tvrdí, že databázy napokon zaplatí zo štrukturálnych fondov, ktoré by mali fungovať v období rokov 2014 až 2020. Zatiaľ sa čerpať nezačali.
Ako ministerstvo zabezpečí prístup v budúcnosti, keď už fondy nebudú k dispozícii, zatiaľ nie je jasné. Ale je možné, že časť účtu budú musieť platiť školy.
Tie sú však platené zo štátneho rozpočtu. “Optické prenášanie časti finančnej záťaže na inštitúcie reálne neodľahčí štátny rozpočet, určite však uberie školám financie napríklad na platy,” hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.
Databázy postavenie zneužívajú
“Optické prenášanie časti finančnej záťaže na inštitúcie reálne neodľahčí štátny rozpočet, určite však uberie školám financie napríklad na platy.
„
Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta tvrdí, že databázy sú nevyhnutným predpokladom, ak sa chce Slovensko porovnávať s medzinárodným prostredím, orientovať sa vo svete, hodnotiť vedecké výkony tímov aj jednotlivcov na základe kvality.
"Avšak aj majitelia databáz sú si vedomí, ako sú na ne odkázaní i všetci tí, ktorí robia vedu, a z toho pramení aj ich jednoznačný ekonomický a obchodný prístup nekompromisného zvyšovania cien, s ktorým majú problémy vedecké pracoviská vo viacerých krajinách," vysvetľuje Mičieta.
Univerzita Komenského si mimo databáz, ktoré má zabezpečiť CVTI, platí prístup do pätice ďalších databáz. Ďalšie peniaze míňajú na databázy jednotlivé fakulty.

Česko svoj model pozmení
V Česku mala vedecká komunita zaistený prístup do databáz hradený zo štátneho rozpočtu v rámci programu Informácie - základ výskumu.
Prístupy nakupovali cez konzorcium, ktoré pozostávalo z akadémie vied a univerzít. Spojenie im malo zaručiť výhodnejšie podmienky, než by inštitúcie mohli od prevádzkovateľov databáz žiadať samostatne.
Keďže program tento rok končí, české ministerstvo školstva pre SME uviedlo, že od 1. januára spúšťa nový projekt.
“Cieľom je vybudovať v Národnej technickej knižnici jedno národné centrum, ktoré bude s koncentrovanou silou efektívne obstarávať nákup elektronických zdrojov pre celú oblasť výskumu a vývoja,” napísal komunikačný odbor v stanovisku. Centrum bude zároveň sledovať štatistiky využívania databáz.
Vo svojej podstate tak české národné centrum bude plniť úlohy, ktoré má na Slovensku v kompetencii CVTI.

Beata
Balogová
