Keď mu politici odmietajú chodiť do diskusie postaví do záberu prázdnu stoličku. Keď sa na to sťažujú na facebooku, zverejní internú komunikáciu, v ktorej sa politici z návštevy jeho relácie vykrúcajú. VÁCLAV MORAVEC patrí medzi najuznávanejších moderátorov v Českej republike a tieto praktiky mu podľa neho pomáhajú udržať integritu relácie, ktorá nesie jeho meno. Denník SME sa s Moravcom rozprával o šírení klamstiev a rastúcej agresivite politikov k novinárom.
Sledujete, ako vyzerajú politické diskusie na Slovensku?
„Snažím sa, ale musím sa priznať, že v poslednom čase je to menej ako kedysi.“
Analýzy projektu demagog.sk ukázali, že v poslednom období politici na Slovensku šíria dookola tie isté nepravdivé informácie bez adekvátnej reakcie. Zažívate to aj v Českej republike?
„To sa deje stále, pretože politici sú svojimi PR radcami naučení robiť propagandu. U nás pred nedávnym otvorením diaľnice D8 do Drážďan riaditeľstvo ciest a diaľnic dookola tvrdilo, že všetko je v úplnom poriadku a médiá to preberali. Keďže nechceli, aby som sa v tom rýpal, riaditeľ ciest a diaľnic Jan Kroupa neprišiel ku mne do štúdia.
Nielenže som tú tému urobil aj bez riaditeľa, ale o pár týždňov som tú tému urobil opäť a poukazoval som na jeho klamstvá. Pomohla mi aj vzniknutá situácia, pretože diaľnicu nakoniec museli otvoriť len čiastočne, keďže sa im pohol jeden z mostov. Politici to teda radi robia, ale novinárov to nesmie odradiť.“

Zhoršilo sa to za posledné roky?
„Je to všeobecný trend v politickej komunikácii, ktorý sa začal nástupom sieťových digitálnych médií, ako sú twitter a facebook. Vrcholom je Donald Trump, ktorý už nepotrebuje organizovať tlačové konferencie, dávať rozhovory či ísť do debát. Svoje stanoviská a klamstvá šíri cez tieto digitálne sieťové médiá.
Tieto klamstvá potom médiá preberajú, pretože ide o oficiálne stanoviská prezidenta. Novinár má síce možnosť informovať, že politik klame, ale publikum ho potom skritizuje za to, že nie je nestranný. Pre novinára je to veľmi ťažká pozícia.“

Trumpovo správanie teda inšpiruje aj stredoeurópskych politikov?
„Politici v Európe si Ameriku všímajú. Trump v podstate posunul v krajinách s liberálnou demokraciou hranicu, kam až môže politik zájsť.
Dostali sme sa do fázy, keď majú politici oproti novinárom výhodu, pretože tradičné médiá vôbec nepotrebujú. Ak aj poskytnú rozhovor, tak ten priestor využijú na to, aby mohli urážať novinára či jeho médium. U nás sa to deje okolo fenoménu Andreja Babiša. Na Slovensku to bolo vidieť, keď váš premiér Fico urážal moderátora v rozhlase pri akejkoľvek oponujúcej otázke. Keď sa pozerám na debaty na Slovensku, tak vidieť, že stále zažívate dôsledky nedokončenej transformácie verejnoprávnych médií za éry mečiarizmu.
Vtedy sa na médiá pozeralo ako na nástroje propagandy. Ak novinár neslúžil politikom, tí ho považovali za neobjektívneho. V tomto je postavenie Českej televízie a Českého rozhlasu kvalitatívne lepšie."
Ako sa má k takémuto politikovi moderátor správať?