BRATISLAVA. Politika budovania si nepriateľov v akýchkoľvek skupinách a menšinách je škodlivá politika, povedala po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Narážala tak na vyjadrenia premiéra Roberta Fica ešte z 10. decembra minulého roka. Na sneme strany Smer-SD povedal, že v rómskych osadách vyrastá nová generácia, s ktorou treba spraviť poriadok, pretože zneužíva sociálny systém a nechce pracovať.
Právna pomoc od štátu
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva
Slovenské národné stredisko plní funkciu národnej inštitúcie na ochranu a podporu ľudských práv. V roku 2004 sa stalo slovenským antidiskriminačným orgánom.
Na základe svojho mandátu monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv a zásady rovnakého zaobchádzania, zhromažďuje a poskytuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme v Slovenskej republike.
Uskutočňuje výskumy a prieskumy na poskytovanie údajov v oblasti ľudských práv a základných slobôd, zhromažďuje a šíri informácie v tejto oblasti
Zdroj: snslp.sk
"Môj postoj k tejto téme poznáte, vo všeobecnosti nemám rada emotívny a agresívny slovník," povedala Žitňanská.
V rámci uplatňovania antidiskriminačnej legislatívy by v tomto prípade malo podľa nej zohrať svoju rolu Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. V kompetencii rezortu spravodlivosti je podľa nej poskytnúť ľuďom čeliacim diskriminácii právnu pomoc prostredníctvom centier právnej pomoci.
Tie sú podľa Žitňanskej "k dispozícii všetkým, ktorí sú, zjednodušene povedané, chudobní". "Do tejto kategórie patrí aj tá časť rómskej komunity, ktorá sa nevie sama brániť," vysvetlila ministerka. Títo ľudia majú v trestnom konaní právo a nárok na obhajcu plateného štátom.
"Z nášho pohľadu je to výzva, ktorá spočíva v tom, aby sme zabezpečili ľuďom kvalitnú službu. Je to téma, ktorej sa venujeme a venovať budeme," dodala na záver.
Nič nemôžu, len sa vozia
Z politických predstaviteľov však voči Rómom negatívne vystupujú aj členovia Ľudovej strany Naše Slovensko.
"Chlapci od Kotlebu dnes hrajú mediálnu hru a tvária sa, že vo vlakoch hliadkujú. Treba ale povedať, že oni nehliadkujú, lebo nemôžu, len sa vozia vo vlakoch," povedala dnes Žitňanská.
Kotlebovci vystupujú ako hliadky od apríla minulého roka. S týmto nápadom prišli po útoku 16-ročného Šimona na 21-ročnú Viktóriu, ktorý sa odohral začiatkom apríla 2016. Páchateľ na dievčinu zaútočil a následne jej ukradol peňaženku. Polícia ho chytila. Predseda ĽSNS Marian Kotleba páchateľa označil za cigánskeho extrémistu.
Od januára je účinná novela zákona o dráhach, podľa ktorej "dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy, alebo dopravcom".
"Chlapci od Kotlebu veľmi dobre vedia, že nič nemôžu," dodala ministerka. Ak prekročia zákon, na ťahu je polícia. "My sme vytvorili právny priestor a uplatňovať ho musia tí, ktorí sú za to zodpovední," vyhlásila Žitňanská.