VALLETTA. Vo Vallette sa na viacerých stretnutiach spomínalo, že maltskí kolegovia chcú nadviazať na úspechy slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič to uviedol v stredu pre TASR počas pracovného výjazdu exekutívy EÚ do maltskej metropoly pri príležitosti slávnostného odštartovania maltského predsedníctva.
Pokračovanie v téme
Šefčovič skonštatoval, že Malta určite po Slovensku nadviaže na tému migrácie, ktorá je pre tento ostrov vystavený náporu migrantov hlavnou prioritou.
Maltské predsedníctvo v Rade EÚ podľa jeho slov bude chcieť zaznamenať pokrok v opatreniach týkajúcich sa zrýchlenia azylových procedúr a reformy tzv. dublinského systému, podporí posilnenie úlohy Európskeho podporného azylového úradu (EASO), ktorý sídli vo Vallette, a premenu tohto úradu na plnohodnotnú agentúru EÚ.
Malta takisto pripomenula, že chce začiatkom februára zorganizovať podobný neformálny summit, aký sa konal vlani v septembri Bratislave.
Spolupráca v Stredomorí
"Nóvum, ktoré vnášajú maltskí kolegovia do politiky EÚ, je väčší dôraz na spoluprácu v stredomorskom priestore. Chcú zorganizovať viacero podujatí, kde by pozvali aj partnerov z Blízkeho východu a severnej Afriky, aby sa či už o otázkach rozvojovej pomoci, alebo o migračných tlakoch, mohlo diskutovať aj na tejto platforme," upozornil slovenský eurokomisár.
Podľa Šefčoviča Malťania pristupujú k svojmu prvému predsedníctvu v Rade EÚ veľmi realisticky a je dobré, že sú pripravení využiť pomoc, ktorú im ponúka EK v oblastiach, ktoré zaujímajú aj jeho osobne - modernizácia ekonomiky a transformácia energetického sektora.
Šefčovič tiež ocenil, že Malta je ochotná prijať pomoc aj zo strany predchádzajúcich dvoch predsedníctiev - slovenského a holandského.
"Realisticky sme si prešli kalendár rokovaní v rámci jednotlivých ministerských rád, a tiež aj plán práce v Európskom parlamente. Aby sme sa z roku 2016, keď komisia prišla s veľkým počtom návrhov, preniesli do roku ich implementácie, kde bude veľmi záležať na tom, ako sa Malťanom podarí zladiť záujmy členských krajín a europarlamentu, aby sa naše návrhy, ktoré sme dali na stôl, zmenili na platnú európsku legislatívu," uzavrel Šefčovič.