BRATISLAVA. Minister školstva Peter Plavčan by za nezaplatenie prístupu do vedeckých databáz mal vyvodiť zodpovednosť. Vyzýva ho k tomu poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling.
To, že Centrum vedecko-technických informácií neuhradilo vydavateľstvu Elsevier dlh za minulý rok je podľa neho daň za zanedbávanie rezortu školstva a za nečinnosť ministerstva. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
SaS tvrdí, že slovenská veda pre vládu pod vedením Smeru nikdy nebola a nie je prioritou ani dnes. "Prioritou sú vlaky zadarmo, vianočné dôchodky či direktívne zvyšovanie minimálnej mzdy. Slovenskí byrokrati preto necítia zodpovednosť za včasné uhrádzanie faktúr, ktoré slovenským vedcom umožňujú vstup do významných medzinárodných databáz," uvádza SaS vo svojom stanovisku.

Gröhling tvrdí, že ministerstvo školstva aj Centrum vedecko-technických informácií v minulom roku vedeli, že potrebujú vyriešiť problém s predplatným do databázy Elsevier. "Svojou nečinnosťou znemožnili vedcom robiť si svoju prácu. Teraz, keď je požiar na streche, idú situáciu rýchlo riešiť. Akurát, že opäť nepoznáme presný termín tohto riešenia. Dôrazne vyzývame ministra školstva Petra Plavčana, aby voči zodpovedným pracovníkom vyvodil zodpovednosť,“ uzavrel Gröhling.
Od začiatku roka sa slovenskí vedci nevedia dostať do vedeckých databáz. Databázy boli platené z eurofondov, za rok 2016 za databázy Slovensko nezaplatilo. Podľa ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS) rezort problémy vyrieši do niekoľkých dní.
Za problémom podľa neho stojí to, že 50 percent týchto databáz je využívaných z Bratislavského kraja, ktorý má pri čerpaní eurofondov špecifické postavenie a takisto sú problémom aj pomerne zložité rokovania s prevádzkovateľmi.
“Svojou nečinnosťou znemožnili vedcom robiť si svoju prácu. Teraz, keď je požiar na streche, idú situáciu rýchlo riešiť.
„
Minister zároveň odmietol, že rezort situáciu podcenil, že by na to niekto zabudol, alebo že by to bola hanba. Minister chce zároveň urobiť dôkladnú analýzu, ktorá povie, ktoré databázy sú potrebné pre všetkých, ktoré len pre niektoré školy, odbory. Treba podľa neho takisto rokovať so Slovenskou rektorskou konferenciou o tom, kto a ako sa bude spolupodieľať na financovaní týchto databáz.
"V budúcnosti bude potrebné vymyslieť spôsob financovania zo štátneho rozpočtu a spolufinancovania tých, ktorí ho využívajú,“ dodal. Ako ďalej vysvetlil, napríklad v Českej republike sa vysoké školy podieľajú na spolufinancovaní v rozsahu od 20 do 80 percent.
