BRATISLAVA. Verejnosť môže oddnes podpisovať elektronickú hromadnú žiadosť, ktorej autorom je Nadácia Zastavme korupciu.
Vyzýva v nej vládu, aby sa zaoberala minulotýždňovými výrokmi ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého korupciu na najvyšších politických poschodiach nemôže polícia stíhať, pretože sa nepácha.

Víťazstvo nad korupciou
Ak sa vláda s výrokmi ministra vnútra stotožní, nadácia ju žiada, aby novelizovala zákon o štátnych sviatkoch a 4. január vyhlásila za nový pamätný deň - Deň víťazstva nad korupciou.
Agentúru SITA o tom informoval Matúš Kollár z Nadácie Zastavme korupciu. Nadácia tvrdí, že sa venuje aj mapovaniu najväčších korupčných prípadov, v ktorých existuje prepojenie na vysoko postavených slovenských politikov.
"Väčšina z týchto prípadov stále nie je premlčaná. Bolo ich možné vyšetrovať a hlavných podozrivých trestne stíhať v minulom roku a je to možné aj v roku 2017.

Korupčné kauzy
Za všetky spomeňme len kauzu Gorila, kde ani po piatich rokoch vyšetrovania slovenská verejnosť nevie viac, než bolo známe po zverejnení rovnomenného spisu,” uvádza Nadácia v zdôvodnení svojej žiadosti, ktorú uverejnila na internetovej stránke open.slovensko.sk.
Žiadosť zverejnil riaditeľ Nadácie Pavel Sibyla, ktorý slová ministra vnútra považuje za výsmech všetkým čestným ľuďom a popieranie reality.
Nadácia v žiadosti vyzýva vládu SR, aby sa výrokmi ministra Kaliňáka zaoberala a prijala náležité opatrenia, ak sa ukáže, že nezodpovedajú skutočnosti.
"V prípade, ak vláda SR uzná výroky ministra vnútra za pravdivé a výstižne popisujúce slovenskú realitu, žiadame vládu, aby pripravila a schválila návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorou sa zoznam sviatkov rozšíri o nový pamätný deň - Deň víťazstva nad korupciou.
Ako prejav ocenenia úspechov ministra vnútra na poli korupcie a pripomenutia jeho pamätného vyjadrenia, navrhujeme, aby tento nový sviatok pripadol na 4. január,” dopĺňa Nadácia svoju žiadosť, ktorú môžu občania Slovenska podpisovať aj bez zaručeného elektronického podpisu.
Nadácia zároveň uvádza, že elektronická hromadná žiadosť je nástroj, ktorý vznikol v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Slovensko je súčasťou tejto medzinárodnej iniciatívy a vláda SR sa zaviazala, že sa bude zaoberať každou žiadosťou, ktorá dokáže za 30 dní získať 15-tisíc podporovateľov.
"Praktickú využiteľnosť tohto nástroja zatiaľ nikto nepreveril a žiadosť Nadácie Zastavme korupciu je vôbec prvá, ktorú ľudia môžu na portáli open.slovensko.sk podpisovať," uvádza nadácia.