BANSKÁ BYSTRICA, DETVA. Päť rokov sa snažili získať peniaze na svoj projekt. Nedarilo sa. Vo svojich komunitách vnímali potrebu vyškoliť rómske mediátorky a ich asistentky pre odbornú prácu v oblasti mimosúdneho riešenia sporov.
Ľudia z detvianskeho združenia Forum pale Romnja - Fórum pre rómske ženy svojím zámerom zaujali banskobystrickú Nadáciu Ekopolis.
"Podporili sme možno trochu odvážny projekt Forum pale Romnja zameraný na vyškolenie piatich mediátoriek a piatich asistentiek, ktoré potom budú pracovať v mediačných centrách," uviedla pre SME projektová manažérka Nadácie Ekopolis Martina Paulíková.
Cieľom je odborne pomôcť pri mimosúdnych riešeniach konfliktov, oddlžovaní, exekúciách a mnohých iných problémoch, s ktorými sa ľudia v komunitách stredného Slovenska stretávajú. Podľa Paulíkovej sa v tomto projekte stretávajú s prekonávaním predsudkov u majority, ale aj priamo v komunite Rómov.
Výzvy budúcich mediátoriek
Šéfka združenia Forum pale Romnja Jana Luptáková má projektové skúsenosti už od roku 2004. "Začínali sme na lokálnej úrovni a postupne vyškolili mienkotvorné ženy v lokalitách, tie dokázali robiť vzdelávacie projekty postupne aj samé."
Projekt Rómske ženy v mediačných službách pre verejnosť napísali ešte v roku 2011, pričom ho považovali za kľúčový pre svoju ďalšiu prácu. "Vývoj našich aktivít bol taký, že si to už vyžadovalo naplniť tento cieľ. Boli sme v útlme a päť rokov sme hľadali sponzora. Našli sme ho až teraz v Nadácii Ekopolis."

Jana Luptáková si je vedomá očakávaní zo strany Nadácie Ekopolis, ktorá im uhradila kurzovné na 200-hodinový kurz. K svojmu záväzku pristupuje realisticky.
"Určite sa zajtra nestaneme mediátorkami na plný úväzok. Bude to chcieť nejaký čas, aby sme sa týmto dokázali uživiť. Nielen preto, že my potrebujeme čas, ale hlavne verejnosť si musí zvyknúť, že aj takéto ženy prídu, budú poskytovať kvalifikované odborné služby a budú za to chcieť peniaze," vysvetlila manažérka združenia.
“Mediátor sa prihlasuje na ministerstve spravodlivosti do zoznamu mediátorov a podniká podľa osobitného zákona.
„
Príležitosti a ohrozenia
Účastníčky kurzu vedia, že exekúcie sú každodenným problémom zadlžených ľudí, ktorí budú pravdepodobne ich klientmi. "Potrebujeme na nejaký čas preklenovacie obdobie, ktoré budeme musieť riešiť nejakým experimentálnym projektom. Určite začneme s chudobnými klientmi," priznáva Jana Luptáková.
Príležitosťou je novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ako aj zmeny v Exekučnom poriadku, ktoré umožnia napríklad zhrnúť všetky exekúcie do jednej a prideliť ich exekútorovi v blízkosti bydliska klienta. Zlacnie komunikácia klienta s exekútorom pri riešení dlhov a otvára sa možnosť reálne vyriešiť finančné problémy a neskrývať sa pred nimi v sociálnom systéme.
Členkou tímu je aj Erika Bartošová z Krupiny, učí na prvom stupni v základnej škole a pritom podniká. "Všetci sme absolventi vysokých škôl a v pravom slova zmysle chceme získať odbornú prípravu, aby sme sa stali mediátorkami."

Mária Michnová pracuje v Očovej ako administratívna pracovníčka v Súkromnej strednej odbornej škole obchodu a služieb. Po získaní oprávnenia by sa chcela popri škole venovať aj mediácii, na ktorej sa jej páči rýchlosť riešenia sporov bez účasti verejnosti a dosiahnutie spokojnosti účastníkov sporu. Mediáciu vníma ako pomoc ľuďom v problémoch.
Katka Strnová z Dúbrav v okrese Detva vyštudovala učiteľstvo matematiky a náboženstva. Pracuje v Lučenci a dlhodobo spolupracuje so združením Forum pale Romnja.
"Žijem v komunite, kde máme veľa sociálne znevýhodnených rodín a veľakrát som im pomáhala, ale len radou. Chcela by som sprofesionalizovať svoje pôsobenie."

Popri svojom zamestnaní sa budúce mediátorky školia cez víkendy. Medzi stretnutiami si pripravujú domáce úlohy, ktoré prezentujú na ďalšom kurze. Zvyčajne spracúvajú dohody a zápisnice potrebné pre praktický výkon profesie.
Trénujú postupy mediačného jednania a komunikačné zručnosti. Na spoločných hodinách nacvičujú mediačné stretnutia. Na stôl si položia niekoľko prípadov, jeden si vylosujú. Rozdelia si svoje herecké úlohy a rozbehnú fiktívne jednanie.

Cieľom je odborná služba
Mediácia ako mimosúdne riešenie sporov je rýchlejšia oproti súdnemu konaniu, finančne menej náročná, dobrovoľná a dôverná. Mediátor nerozhoduje o vine a nevine, iba pomôže obom stranám ku vzájomnej dohode. Dohoda sa spíše na papier, kde sa zaznamenajú presné body a čas plnenia dohodnutého kompromisu medzi sporiacimi sa stranami.
Pre výkon svojej práce potrebuje mediátor ešte jedného vyškoleného človeka, ktorý bude procesom rozumieť. Asistent mediátora musí byť pripravený pomáhať administratívne, komunikačne, sociálne a ľudsky.
Každá mediátorka si v projekte Rómske ženy v mediačných službách pre verejnosť pripraví svoju vlastnú asistentku z tých tém, na ktoré bola zaškolená ona sama. Príprava asistentiek bude pokračovať do konca júna 2017.
"Od septembra 2016 sa na spoločnej príprave stretávame aj v Detve v prenajatých priestoroch. Budeme pokračovať v našich povolaniach, ku ktorým pribudne nová kvalifikácia. Vďaka nej začneme poskytovať profesionálne mediačné služby najprv len pár dní v týždni. Vieme, akých klientov dostaneme ako prvých, pretože sa už teraz podieľame na pomoci a poradenstve chudobným ľuďom. Ale ambícia, že raz budeme mať profesionálne mediačné služby tu je, u asistentiek, aj u nás," priblížila Jana Luptáková.

Beata
Balogová
