BRATISLAVA. Šéf spravodajstva RTVS Lukáš Diko sa vráti na svoju stoličku napriek zverejneniu jeho komunikácie s poslancom Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA).
Tá mala podľa niektorých politikov, najmä zo Smeru a SNS, vrhnúť zlé svetlo na objektívnosť verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
Generálny riaditeľ inštitúcie Václav Mika sa s Dikom stretne už v piatok, aby dohodol podmienky jeho návratu. Svoje rozhodnutie oznámil na dnešnom zasadnutí Rady RTVS.

Dospel k nemu na základe posudku, ktorý vypracovala špeciálna komisia na posúdenie vzniknutej situácie. Preskúmavala obsah príspevkov RTVS z októbra až decembra 2012 a to, či nenadržiavali strane Daniela Lipšica NOVA či jej spoločnému klubu OĽaNO-NOVA. Nič také však nenašla. Správu zverejnila aj na svojom webe.
"Komisia konštatovala, že podozrenia spochybňujúce nezaujatosť a nezávislosť spravodajstva RTVS sú bezpredmetné," zhrnul závery rozsiahlej správy predseda internej komisie Juraj Fellegi.
Na zverejnenú komunikáciu Grendela s viacerými novinármi upozornil koncom októbra kontroverzný podnikateľ Marián Kočner. Webová stránka s prepismi SMS správ a e-mailov bola po pár dňoch zrušená.
Diko v komunikácii s Grendelom, ktorý bol v tom čase hovorcom Lipšica ako ministra vnútra, sa dohadovali o tom, čo má byť v danom spravodajskom príspevku uverejnené. Viedli tiež debaty o Dikových kolegyniach, ktoré obsahovali rôzne sexuálne narážky. Kauza sa dotkla celkovo štyroch zamestnancov RTVS.
Mika chystá zmeny
"Všetko zlé je na niečo dobré. Mňa to primälo k tomu, aby som sa trochu viac venoval tomu, akým vývojom prešli veľké a pre nás vzorové verejnoprávne médiá vo svete," uzavrel prípad Mika. Aj vďaka problému by totiž v najbližšom čase mala v RTVS vzniknúť stála etická komisia, ktorá bude monitorovať a posudzovať situáciu v rozhlase a televízii.
Vzniknúť má aj manuál, ktorý má odstránniť možnosť zasahovať do nezávislosti spravodajstva média. Šéf RTVS tiež nariadi kontrolu techniky, ktorú využívajú zamestnanci inštutúcie, aby viac už nedochádzalo k úniku ich komunikácie na verejnosť.
Vzorom by sa pre RTVS mali stať zahraničné médiá ako BBC, ORF a ČT.

Návrat Dika nechcú všetci
Nie všetci členovia Rady však s návratom Dika súhlasia. Jozef Chudík zdôraznil, že komunikáciu považuje za neprijateľnú a Diko by mal svoj návrat sám zvážiť.
"Pán Diko by mal z hľadiska svojho svedomia a z hľadiska korektnosti voči svojim kolegom, či by nemal dobrovoľne opustiť verejný priestor," vyhlásil Chudík.
V názore ho podporil aj podpredseda Rady Martin Kákoš, podľa ktorého nie je v konečnom dôsledku dôležité to, či komisia našla nejaké porušenie konkrétnych pravidiel. "Sú isté zásady a princípy, ktoré si riadiaci pracovník vo verejnoprávnom médiu jednoducho nemôžu dovoliť," doplnil. Nadštandardnú komunikáciu s politikmi tak mal podľa jeho slov šéf spravodajstva z princípu vylúčiť.
Mika sa ohradil, že posudzovať obsah komunikácie získanej a zverejnenej nezákonne a s pochybnosťami o jej hodnovernosti odmieta.
Diko sa na rokovaní Rady RTVS nezúčastnil. Na vlastnú žiadosť mal ešte od konca októbra služobné voľno, aby sa nezúčastňoval výroby príspevkov do prešetrenia prípadu.
K záveru šetrenia sa vyjadrovať zatiaľ nechce, rovnako ako k tomu, či ponuku na návrat prijme. "Keďže sa podrobnosti dozviem na stretnutí s generálnym riaditeľom, nebudem sa nateraz vyjadrovať," reagoval Diko pre SME.
O hodnovernosti záverov preverovania už vyslovil pochybnosti poslanec SNS Anton Hrnko. "Keď nedošlo k ovplyvňovaniu, tak v tomto štáte už nedošlo k ničomu," reagoval na výsledky. Ako je to možné, keď sa komisia opierala o presné dáta, ktoré jej na základe kvantitatívnej analýzy poskytla agentúra Slovakia online, rozvádzať nechcel, keďže materiál ešte nečítal.
Aj on je však presvedčený, že Diko by sa do televízie vrátiť už nemal. V otázke hodnovernosti prepisov má totiž jasno. "Niektorí sa k nemu priznali, lebo dali trestné oznámenia. Ale tie veci sú vysoko dôveryhodné rovnako ako všetky veci, ktoré sú na internete, napríklad ako Gorila a podobne," dodal Hrnko.
Šéf parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer) je pri hodnotení správy opatrnejší. Vyjadrí sa k nej až po tom, čo správu výbor prerokuje. Bude tak však najskôr koncom mesiaca, keďže na najbližšie zasadnutie sa správa nestihne dostať.
To, že Mika bude o návrate Dika rokovať ešte pred stanoviskom výboru, je podľa poslanca vecou riaditeľa inštitúcie. "Tento problém nás dobehne a dobehne aj pána riaditeľa vzhľadom na funkčné obdobie. Ak bude chcieť znovu kandidovať a bude sa robiť hodnotenie jeho činnosti, tak toto všetko súvisí," zhrnul. Hodnotiť sa podľa neho bude musieť aj kauza zverejnených prepisov. Či za ňu však môže manažment RTVS, povedať nechcel s tým, že na to by mala odpovedať správa komisie, ktorú ešte nevidel.
Mikovi sa končí funkčné obdobie začiatkom augusta. Ešte dovtedy bude jeho nástupcu voliť parlament.
Aj keď politici oficiálne o nástupcovi Miku hovoriť ešte nechcú, v zákulisí sa hovorí najmä o snahe SNS obsadiť tento post. Hrnko s Jarjabkom naďalej opakujú, že o menách sa rozhovory zatiaľ nevedú.


Beata
Balogová
