BRATISLAVA 9. mája (SITA) - Európska únia (EÚ) nemá pripravené riešenie pre prípad, že niekto z členov neprijme európsku ústavu. "Nerátame s alternatívou, že neprejde v niektorých krajinách, veríme, že napokon bude ratifikovaná," povedal v mene Európskej komisie (EK) vedúci delegácie EK v SR Eric van der Linden. Vicepremiér Pál Csáky je presvedčený, že ak by nastali problémy v jednej alebo dvoch krajinách, nájdu opravný mechanizmus. Riziko vidí hlavne v referendách, je si však istý, že ak by niektoré bolo neúspešné, bude možné ich opakovať. Na tlačovej besede počas konferencie o európskej ústave na Bratislavskom hrade Csáky vyhlásil, že v našom parlamente predpokladá 80-percentnú podporu európskej ústavnej zmluve. Poslanci by o nej mali hlasovať už túto stredu.
Csáky pripustil, že ak ústava EÚ vstúpi do platnosti, budeme musieť zmeniť niekoľko zákonov. Po jej podpise prezidentom predložia do vlády analýzu právnych dopadov. Podľa neho však ústava nezakladá dvojkomorový parlamentný systém, ako o tom na konferencii hovoril predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. "Ústavná zmluva nehovorí o tom, aké ústavné orgány majú mať členské krajiny," zdôraznil Csáky. Úlohu, ktorú napr. v Česku plní Senát ako druhá komora, má u nás prezident, keď môže vracať zákony.
Csáky odmietol, že by v SR nebola dostatočná diskusia o európskej ústave. Národný konvent, združujúci zástupcov vlády, parlamentu, cirkvi, akademickej obce a tretieho sektora o nej hovoril odkedy sa začala pripravovať. Na diskusiu v niektorých regiónoch prišlo len 12 až 15 ľudí. Vláda nikomu nemôže nadiktovať účasť, podčiarkol vicepremiér. Občania podľa neho stále vnímajú úniu ako vzdialenú tému, čo dokázala aj mimoriadne nízka účasť na voľbách do Európskeho parlamentu. Tento týždeň im Európsku ústavu priblíži leták, ktorý dostanú všetky domácnosti. Kto chce vedieť viac, môže získať 25-stranový súhrn o ústave alebo si jej úplný text pozrieť na stránke vlády - www.vlada.sk.
es;jj;mt