BRATISLAVA 9. mája (SITA) - Dva dni pred hlasovaním o európskej ústave v Národnej rade SR potvrdila väčšina strán podporu tomuto dokumentu, ktorý má byť nadradený slovenskému právu. Na konferencii v Bratislave ju odmietla len Komunistická strana Slovenska (KSS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Okrem toho, že ústavu nepovažujú za dobrý dokument, znamená podľa nich vstup do štátneho zväzku. Naň nestačí len 90 hlasov poslancov, ako sa dohodla vláda, ale ústavný zákon, potvrdený referendom.
Predseda Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Vladimír Mečiar pripomenul, že ústava Európskej únie (EÚ) si vyžiada zmenu asi 300 zákonov a mechanizmov v našom práve a vzťahoch ústavných inštitúcií. Zakladá napr. kompetencie pre dve komory parlamentu, pri ochrane ľudských a občianskych práv deklaruje viacero zásad, ktoré ešte celkom právny poriadok SR "nestrávil" a bude ich musieť prijať. Napriek tomu má euroústava absolútnu podporu ĽS-HZDS. "Je to nový začiatok. Etapa, v ktorej Slovensko môže a musí byť úspešné," vyhlásil Mečiar.
Rudolf Bauer z KDH spomenul viacero výhrad kresťanských demokratov od opomenutia kresťansko-židovských koreňov Európy a Boha ako najvyššej autority po chartu základných práv, ktorá tvorí druhú časť európskej ústavy. Charta po prvý raz oddeľuje právo na manželstvo a právo na rodinu a dáva tieto práva každému, čím podľa KDH spochybňuje princíp rodiny ako základu spoločnosti. KDH prekážajú aj viaceré zmeny v inštitúciách únie vrátane voleného predsedu Európskej rady na dva a pol roka. Zabezpečí síce fungovanie EÚ navonok, ale oslabí úlohu národných štátov, povedal Bauer.
Európska ústavná zmluva je kontroverzná aj podľa Smeru-sociálnej demokracie (SD). V NR SR ju však všetci jej poslanci podporia, pretože ju považujú za obojstranne vyvážený kompromis. "Ústava EÚ nedáva odpoveď na všetky otázky, ale odmietnu ju iba tí, ktorí si neželajú ďalšiu integráciu v Európe," vyhlásil podpredseda Smeru Pavol Paška. Ústava odráža rozšírenie na 25 štátov a pre ďalšie rozširovanie je jej prijatie nevyhnutné.
Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí (MZV) Magda Vášáryová v mene vládnej Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) poukázala na to, že občania únie budú mať po prvý raz možnosť ovplyvniť politiku EÚ. Ústava im dáva petičné právo - ak sa pod petíciu podpíše aspoň milión občanov z významného počtu krajín, musí Európska komisia (EK) reagovať. Prinesie tiež zefektívnenie rozhodovania v únii, inštitucionálnu reformu a odstráni demokratický deficit EÚ.
Komunistická strana Slovenska trvá na tom, že ústava EÚ musí byť prijatá referendom, pretože dáva únii prvky štátu. V parlamente ju nepodporia aj preto, že hovorí o sociálne-trhovom hospodárstve. To však vytvára veľké rozdiely, na jednej strane chudobu a na druhej umožňuje vznik nadnárodných korporácií, ktoré ovplyvňujú politiku a zákony, uviedol poslanec za KSS Karol Ondriaš.
Štátny tajomník MZV József Berényi v mene Strany maďarskej koalície (SMK) oponoval, že ústava nerobí z EÚ štát. Únia nebude mať základné atribúty - nebude môcť vyberať dane, nemá armádu, ani spoločnú sociálnu politiku. Ako zástupca menšinovej strany konštatoval, že ani v tejto oblasti neprináša nič nové. K zachovaniu národnej identity menšín už dnes pomáha voľný pohyb pracovnej sily a služieb. Európska ústava nie je podľa Berényiho o slovensko-českých, slovensko-maďarských alebo francúzsko-nemeckých vzťahoch. Je to odpoveď na budúce postavenie Európy vo svete, najmä jej schopnosti konkurovať Spojeným štátom, Číne, Indii a podobne.
es;jj;bl