BRATISLAVA. Vyjadrenia bývalého vyšetrovateľa Mareka Gajdoša dokazujú, že vedenie polície, konkrétne minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar, prerazili morálne dno a neexistuje jediný argument, prečo by mali zostať čo i len deň navyše vo svojich funkciách.
Galko: Kaliňák bol usvedčený zo lži
Uvádza sa to vo vyhlásení poslanca NR SR a podpredsedu SaS Ľubomíra Galka. "Kredit slovenskej polície ešte nikdy nebol taký nízky ako dnes a je to priamy výsledok práce týchto dvoch pánov. Preto ich zotrvávanie vo funkciách ohrozuje vnútornú bezpečnosť Slovenska," vyhlásil.
Svedectvo Gajdoša, ktorý odišiel do civilu preto, lebo si nemohol poriadne robiť svoju prácu, a to zabezpečenie elementárnej spravodlivosti pri trestaní zločincov, je podľa Galka otrasné.

"Ide o svedectvo, ktoré nemôže žiadneho slušného človeka našej vlasti nechať ľahostajným," uviedol Galko s tým, že minister Kaliňák bol v priamom prenose usvedčený zo lži.
"Opakovane verejne tvrdil, že nezasahuje do žiadneho vyšetrovania a ani sa o žiadne vyšetrovanie nezaujíma. Ukazuje sa, že v prípade kauzy Gorila nielenže sa o vyšetrovanie zaujímal, on do neho aktívne vstupoval v snahe zabrániť konkrétnemu trestnému stíhaniu. Navyše sa pokúšal šéfa tímu a jeho podriadených korumpovať odmenami, ak toto trestné stíhanie nezačnú,“ zdôraznil Galko.
Prehovoril o praktikách pri vyšetrovaní
Policajný prezident Gašpar sa zase podľa neho v priamom prenose priznal, že niekoľko rokov nechal megaškandál traumatizujúci celú slovenskú spoločnosť vyšetrovať policajtovi, ktorého pokladal za málo zdatného.
"Tituluje ho slovami ako zbabelec, klamár, radový policajt, menej skúsený policajt, ktorý nevyšetroval predtým žiadne vážne prípady a podobne," pripomenul.
Podľa poslanca musia dnes všetci slušní ľudia na Slovensku stáť za exvyšetrovateľom Gajdošom, ktorý prehovoril o praktikách pri vyšetrovaní politických káuz. O ovplyvňovaní, kladení prekážok, zastrašovaní, zametaní pod koberec.

"Postavíme sa tak za všetkých slušných policajtov, ktorí prídu po ňom a prehovoria. A o to by nám malo všetkým ísť. Inak sa z toho bludného mafiánskeho a oligarchistického kruhu nikdy nedostaneme a našu vlasť z pazúrov supov, čo nám ju ukradli, nikdy nevytrhneme. Stojím za Marekom Gajdošom a policajtmi, ktorí prídu po ňom a prehovoria. Stojte za nimi tiež," vyzval Galko.
"Bývalý vyšetrovateľ Marek Gajdoš nemal dostatok skúseností, aby šéfoval tímu pre vyšetrenie kauzy Gorila," povedal vo štvrtok novinárom policajný prezident Tibor Gašpar.
Dodal, že Gajdoš, ktorý bol za šéfa tímu určený rozkazom ministra vnútra Daniela Lipšica v roku 2012, bol vyšetrovateľom len od roku 2010. "Pred Gorilou nevyšetroval prípady korupcie ani neviedol tím viacerých policajtov," povedal Gašpar s tým, že Gajdoš prešiel v rámci svojho kariérneho postupu z obvodnej úrovne hneď na Úrad boja proti korupcii, preskočil teda okresnú aj krajskú úroveň.
Kritizoval niektorých policajtov
Gašpar zároveň zdôraznil, že Gajdoš v rozhovoroch pre Denník N a portál aktuality.sk kritizoval úroveň niektorých policajtov vo vyšetrovacom tíme, nikdy však za ním neprišiel s návrhom ich vymeniť.
Na otázku novinárov, prečo napriek tomu, že Gajdoša považoval za neskúseného, ho ponechal vo funkcii, argumentoval policajný prezident citlivosťou prípadu Gorila.
Politici a novinári by v takom prípade podľa neho poukazovali na politizáciu vyšetrovania. Na margo medializovaných sporov Gajdoša a dozorujúceho prokurátora kauzy Gorila, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, Gašpar uviedol, že Kováčik je skúsený prokurátor a na rozdiel od Gajdoša má dlhoročnú prax. Napriek tomu skonštatoval, že vo vyšetrovacom tíme je mnoho skúsených ľudí a on vždy dbal na to, aby bol materiálne aj personálne zabezpečený.
Bývalý šéf policajného tímu zriadeného na vyšetrovanie kauzy Gorila Marek Gajdoš odišiel v januári do civilu, pričom sa spomínali aj spory v súvislosti s vedením vyšetrovania s inými zainteresovanými osobami.
Priebeh dokazovania
Najčastejšie sa v médiách spomínal dozorujúci prokurátor prípadu, ktorým je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Gajdoš sa k tejto téme vyjadroval aj v nedávno zverejnených rozhovoroch pre Denník N a portál aktuality.sk, kde mimo iného povedal, že necítil pri vyšetrovaní podporu zo strany svojich nadriadených.
Dozorujúci prokurátor navyše podľa neho v niektorých prípadoch brzdil priebeh dokazovania.
Od 1. decembra pôsobí ako vedúci tímu určeného na vyšetrovanie kauzy Gorila vyšetrovateľ Lukáš Kyselica.
Tím na vyšetrenie kauzy Gorila založili v januári 2012. Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H.