Bratislava 9. mája (TASR) - Európsku ústavnú zmluvu pri stredajšom hlasovaní v Národnej rade SR nepodporia z poslaneckých klubov len kresťanskí demokrati a komunisti. Naopak za jej schválenie budú hlasovať politické strany SDKÚ, SMK, ANO, ĽS-HZDS a Smer.
Na dnešnej bratislavskej konferencii o európskej ústavnej zmluve to potvrdili predstavitelia týchto parlamentných strán. Podporu euroústave tak vysloví viac ako 90 poslancov, čo je potrebné na jej schválenie ústavnou väčšinou. Európska ústava bude v parlamente schvaľovaná ako medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred slovenskými zákonmi.
Ústavná zmluva zjednotí doterajšie zmluvné základy EÚ do jedného dokumentu, pričom má za cieľ zjednodušiť fungovanie únie a priblížiť ju občanom. Predstavitelia strán podporujúcich euroústavu sa zhodli, že napriek určitým nedostatkom je reálnym kompromisom, na ktorom sa dohodlo 25 členských štátov.
"Ak je dobrá ústava taká, na ktorej sa dokáže zhodnúť väčšina obyvateľstva a všetky štáty, treba ju prijať, povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Zároveň konštatoval, že po prijatí euroústavy bude treba zmeniť vyše 300 právnych noriem na zosúladenie slovenského práva s týmto dokumentom. Na výhrady KDH, že euroústava vytvára z EÚ superštát, Mečiar povedal: "Ja sa teším sa na európsky superštát".
Podľa KDH a KSS by o prijatí euroústavy malo byť vyhlásené referendum, pričom argumentujú, že dokument vytvára z únie štátny zväzok. Kresťanskí demokrati majú k zmluve viacero zásadných výhrad. V preambule im chýba zmienka o Bohu a kresťanských koreňoch európskej kultúry a identity. Euroústava podľa nich oslabuje postavenie menších štátov, nesúhlasia ani s Chartou základných práv, ktorá podľa nich môže viesť k dvojkoľajnosti pri výklade, ochrane a zabezpečovaní práv v rámci únie. "KDH nie je za ratifikáciu textu a zmluvu v parlamente nepodporí," povedal člen Predsedníctva KDH Rudolf Bauer.
Komunistom vadí, že ústava hovorí o sociálne trhovom hospodárstve ako základe EÚ, ktoré podľa nich vytvára veľkú sociálnu nerovnosť. "Podporili by sme socialistickú ústavu pre Európu," povedal poslanec KSS Karol Ondriaš s tým, že predložený text ich strana nepodporí.
Podľa podpredsedu Smeru Pavla Pašku je prijatie dokumentu súčasťou nevyhnutného a kontinuálneho procesu. "Odmietajú ho iba tí, ktorí si skutočnú integráciu neželajú," povedal s tým, že ako obojstranne vyvážený kompromis ju celý poslanecký klub Smeru podporí.
Katarína Glončáková-Golev z ANO zdôraznila, že zmluva o ústave je to najlepšie na čom sa dokázalo 25 členských štátov zhodnúť. "Ak chceme, aby bola EÚ funkčná, flexibilná a bola silným hráčom na medzinárodnom poli, potrebuje reformu," povedala.
Podľa Magdy Vášáryovej vystupujúcej za SDKÚ prinesie euroústava prehĺbenie integrácie a demokratickosti, ako aj zefektívnenie rozhodovacích procesov a posilnenie akcieschopnosti.
József Berényi z SMK uviedol, že ústava je momentálne najlepšou európskou odpoveďou na svetové otázky, ako je silný konkurenčný boj zo strany USA, Číny a ďalších krajín.
Vedúci kancelárie prezidenta Milan Čič definoval euroústavu ako prezidentskú zmluvu, ktorú po súhlase parlamentu musí ratifikovať prezident. Euroústava vychádza z princípu zverenia právomocí členských štátov únii v záujme dosiahnutia spoločných cieľov. "Zmluva podľa nášho názoru nezakotvuje ústavu nového samostatného štátu," povedal.