BRATISLAVA. Vznikol na znak odporu proti zásahom vlády Vladimíra Mečiara z HZDS do nezávislosti svojho predchodcu denníka Smena. V 90. rokoch minulého storočia sa ho navyše Mečiar snažil finančne zlikvidovať.
Napriek tomu prežil jeho tri vlády aj odchod väčšiny redaktorov pred necelými dvoma rokmi, ktorým prekážal vstup menšinového akcionára, finančnej skupiny Penta.
Denník SME oslávil v nedeľu 24 rokov svojej existencie. Jeho webová verzia Sme.sk je najčítanejším spravodajským portálom na webe na Slovensku s vyše dvoma miliónmi čitateľov a s vyše 20-tisícami online predplatiteľov. V novembri podľa ABC monitoringu predával zo svojho tlačeného vydania denne priemerne 29-tisíc kusov.
Fulmek: SME sú nezávislé noviny
"Sú to stále moje noviny a rád ich čítam, a to aj napriek tomu, že sa k ich obsahu pomerne často vyjadrujem aj kriticky," hodnotí pri príležitosti výročia SME generálny riaditeľ jeho vydavateľa Petitpress Alexej Fulmek. V novinách mu prekáža, ak sa "proporčne malý problém nasvieti a nafúkne pred verejnosťou ako veľká kauza".

Napriek niekoľkým likvidačným pokusom za éry Vladimíra Mečiara, dvom fyzickým napadnutiam redaktorov či pokusu o finančné ovládnutie vydavateľstva pred necelými dvoma rokmi, sú SME podľa Fulmeka stále nezávislé noviny. Obsah novín sa podľa neho posunul od výrazne politických k tematicky rôznorodému periodiku,
"Verím tomu, že značka SME sa dožije aj ďalších výročí a myslím si, že printové vydanie denníka SME udržíme aspoň ďalších desať rokov. Toto výročie je však pre mňa obzvlášť smutné, pretože práve v tento deň zomrel môj otec, ktorý bol hrdý na denník SME, napriek tomu, že nie vždy sa vedel stotožniť s obsahom našich novín." hovorí.

V mene nezávislosti
Denník SME vznikol 15. januára 1993. Založili ho 50 redaktori denníka Smena, odkiaľ odišli, keď na začiatku januára predstavenstvo štátnej akciovej spoločnosti Smena odvolalo vedenie denníka na čele s Karolom Ježíkom. Urobilo tak pre údajne zlé ekonomické výsledky, hoci denník bol v zisku vyše osem miliónov korún.
Ježík sa stal prvým šéfredaktorom SME. Napriek veľkej podpore verejnosti sa denník boril v prvých rokoch existencie s ekonomicky motivovanými útokmi vtedajších Mečiarových vlád. Najväčšou hrozbou bola vyše sedemmiliónová pokuta za článok o panychíde za zavraždeného Róberta Remiáša.
V polovici deväťdesiatych rokoch mal denník problém aj s tlačením nákladu, keď ho odmietli dve veľké tlačiarne. Dnes má jeho vydavateľ spoločnosť Petit Press vlastnú tlačiareň.
Za úspechom SME na internete stojí aj to, že on-line začal vychádzať ako jeden z prvých denníkov na začiatku minulého desaťročia.

Beata
Balogová
