BRATISLAVA. Slovenská lesnícka komora so znepokojením zaznamenala publikované informácie o údajnom úbytku lesov na Slovensku.
Komora tak reaguje na informácie o úbytku lesov, ktoré zverejnil v štúdii Inštitút environmentálnej politiky. Štúdiu podľa lesníckej komory robili z podkladov satelitných snímok, kde však nie je zohľadnená výsadba nového lesa na vyťažených plochách.
Hovoria o hrubej nepresnosti
Lesnícka komora tvrdí, že to je hrubá metodická a logická nepresnosť, ktorá umožňuje vyvodzovať nesprávne a nepravdivé závery. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský.
Inštitút environmentálnej politiky vo svojej štúdii hodnotí, že najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku na základe medzinárodného porovnania sú nakladanie s odpadom, kvalita ovzdušia a lesy.
Cieľom tejto štúdie je prostredníctvom porovnateľných ukazovateľov v životnom prostredí identifikovať oblasti, kde Slovensko najviac zaostáva za krajinami EÚ a OECD.

Intenzita ťažby
Pri ťažbe dreva pritom inštitút hodnotí, že trend intenzity ťažby sa výrazne zhoršuje a medzi rokmi 2001 a 2014 Slovensko stratilo skoro šesť percent lesného porastu vyššieho ako päť metrov.
„Slovenská lesnícka komora je veľmi prekvapená, že organizácia, ktorá je platená z verejných prostriedkov, uverejňuje tieto zavádzajúce informácie bez predchádzajúcej odbornej diskusie. Na druhej strane, majitelia a obhospodarovatelia lesa by privítali, keby sa Inštitút environmentálnej politiky vo svojej analytickej činnosti zameral na riešenie skutočných problémov obhospodarovania lesov. Ide hlavne o stanovenie vplyvu chránených území na rozvoj vidieckych oblastí a o návrh funkčného systému poskytovania náhrad za ekosystémové služby pre majiteľov a obhospodarovateľov lesa," uvádza Slovenská lesnícka komora s tým, že v tejto oblasti ponúka na spoluprácu svoje odborné kapacity a rada prispeje k riešeniu problémov slovenského lesníctva.