PEZINOK. Známy kardiochirurg Viliam Fischer môže opäť vykonávať lekárske povolanie. Tvrdí to Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, ktorý v stredu rozhodol o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti a uložil odsúdenému skúšobnú dobu v dĺžke trvania dva roky.
“Súd zistil, že odsúdený Fischer vedie riadny život, má čistý register trestov a peňažný trest už zaplatil.
„
"Dôvod, prečo som požiadal o odpustenie zvyšku trestu je, že by som rád vykonával, chirurgická časť zrejme neprichádza do úvahy, ale konzultačnú činnosť by som rád vykonával, pokiaľ bude záujem o moje služby, lebo tie skúsenosti sú nemalé," povedal Fischer okrem iného na stredajšom verejnom zasadnutí.

Zvyšok trestu platí
ŠTS v apríli 2015 odsúdil známeho lekára na dvojročný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky. Taktiež mu uložil peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie počas obdobia troch rokov. Súd taktiež odsúhlasil zhabanie časti úplatku 800 eur.
Stredajšie rozhodnutie ŠTS sa týka práve trestu zákazu výkonu činnosti. V zmysle zákona po vykonaní polovice tohto trestu Fischer požiadal od upustenia výkonu jeho zvyšku, keďže podľa jeho slov má záujem vykonávať konzultačnú činnosť.
Súd zistil, že odsúdený Fischer vedie riadny život, má čistý register trestov a peňažný trest vo výške 15-tisíc eur už zaplatil. Odsúdenému teda vyhovel. Zvyšok uloženého trestu zostáva naďalej v platnosti.
"Pán Fischer sa na nás zatiaľ neobrátil so žiadosťou výkonu konzultačnej činnosti u nás," povedala Dobroslava Krajačičová, hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Kardiochirurg tam dlhé roky pracoval. NÚSCH sa k téme plánuje podrobnejšie vyjadriť v prípade, ak by sa Fischer na srdcový ústav obrátil.

Stíhali aj rodinu
Lekára obvinil vyšetrovateľ Policajného zboru z prijatia úplatku v celkovej výške 3000 eur. Podľa prokuratúry mal na trikrát prijať úplatky vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice o hmotnosti troch a štyroch kilogramov. Tie mu odovzdala rodina pacientky pre uprednostnenie pri operácii. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav vtedy odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.
Polícia stíhala aj členov rodiny pacientky, ktorí úplatok lekárovi poskytli. Prokuratúra však neskôr ich stíhanie zastavila.
Viliam Fischer je významným slovenským kardiochirurgom, ktorý vykonal v roku 1998 prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Kandidoval aj v priamych voľbách na prezidenta SR, pričom sa mu nepodarilo postúpiť do druhého kola.