BRATISLAVA. Je mi sympatický, tak aj jeho práca bude určite prospešná - takto uvažuje väčšina ľudí, keď hodnotí vplyv politikov na fungovanie krajiny. Platí to aj opačne, ak sa im politik nepozdáva.
Aj pri súčasnom americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi ovplyvňuje vnímanie ľudí na Slovensku podľa politológa Pavla Baboša z bratislavskej Univerzity Komenského táto rovnica.
Viac ako pätina opýtaných si podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre SME v decembri myslela, že zvolenie Trumpa bude mať na Slovensko dobrý vplyv.
Jeho škodlivosť pre Slovensko vníma podľa prieskumu 33 percent opýtaných. Najviac, 35 percent, však povedalo, že jeho zvolenie sa Slovenska nijako nedotkne.
Pri politikoch zo zahraničia je vplyv emócií, ktoré v človeku vyvolávajú, podľa Baboša ešte silnejší ako u domácich. „Ľudia majú ešte menej informácií o sľuboch, programe či minulosti politika zo zahraničia."
Sú aj voliči, ktorí by vedeli argumentovať bezpečnostnou politikou či prístupom k obchodnej dohode s Európskou úniou, ktoré Trump spochybňuje, ale táto skupina nebude podľa politológa ani zďaleka tvoriť väčšinu.

Bojovníci proti systému
Výhru republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA označili viaceré slovenské osobnosti pre denník SME za udalosť minulého roku.
Trump urážal v kampani ženy, menšiny, viackrát prekrúcal fakty a stal sa symbolom toho, ako sa vo svete darí populizmu. Jeho výhra viacerých analytikov prekvapila.
Ako výhodný pre Slovensko vnímajú príchod Trumpa do Bieleho domu najviac voliči extrémistickej ĽSNS. Strana, ktorej členovia kádrujú ľudí podľa pôvodu či útočia na rómsku a iné menšiny, jeho zvolenie po amerických voľbách uvítala.