BRATISLAVA. Správu verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately považuje rezort práce, sociálnych vecí a rodiny za účelovú a jasne politickú.
Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu Michal Stuška, dokument, ktorý ombudsmanka v piatok predložila do parlamentu podľa ministerstva neobjektívne sumarizuje v zásade už pol roka medializované výstupy rôznych zdrojov k problematike resocializácie a sociálno-právnej ochrany detí, najmä postoje časti opozície, ktorá aj túto tému spolitizovala od úplného začiatku.

Zákon nadovšetko
"Mrzí nás, že aj verejná ochrankyňa práv sa súčasne stavia do pozície vyšetrovateľa, sudcu a kata bez toho, aby si počkala na závery vyšetrovaní orgánov činných v trestnom konaní, či iných odborných záverov," uviedol Stuška.
"Minister práce Ján Richter je viazaný zákonmi a zodpovednosťou za svoje rozhodnutia, okamžite nariadil vykonať v zariadení Čistý deň nezávislú kontrolu a čaká na relevantné závery a ukončenie zákonom definovaných správnych procesov," pokračoval Stuška.
"MPSVR SR je pripravené obratom konať a opäť otvoriť konanie o zrušení akreditácie, pričom hneď následne bude možné prijať prvostupňové rozhodnutie," doplnil.
Rezort tvrdí, že zo zákona o správnom konaní zároveň vyplýva, že minister môže vstúpiť do procesu až v prípade odvolania druhej strany a urobiť konečné druhostupňové rozhodnutie.
"Zrušenie akreditácie zariadeniu len na základe pocitov a dojmov, bez relevantných dôkazov, by bolo ľahko napadnuteľné na súde a v konečnom dôsledku by sa tak mohlo stať neoprávnené," spresnil Stuška.
"Proces zrušenia akreditácie sa riadi jasnými pravidlami a preto nie je možné odobrať zariadeniu akreditáciu zo dňa na deň ako si predstavujú niektoré političky a najnovšie aj verejná ochrankyňa práv," zdôraznil Stuška.
Neobjektívny pohľad
Zároveň je podľa neho zarážajúca aj skutočnosť, že správa verejnej ochrankyne práv v záveroch vôbec neberie do úvahy viaceré fakty, nezávislé rozhodnutia súdov, ani tvrdenia všetkých spokojných klientov zariadenia Čistý deň a ich rodičov.
"Táto správa sa tým prispôsobuje rétorike opozičných poslankýň, ktoré robia závery len na základe neúplného poznania vecí z jednej strany, ignorujúc viaceré skutočnosti a hlasy ostatných aktérov," konštatoval Stuška.
Domnievame sa, že práve inštitúcia verejnej ochrankyne práv občanov SR by mala pracovať so všetkými objektívnymi skutočnosťami a vec hodnotiť odborne a apoliticky. V opačnom prípade sú ďalšie opakovania jednostranných vyhlásení len sebaprezentáciou a podporou politickej objednávky," doplnil.
Za politizáciu prípadu kritizoval aj poslankyne za stranu OĽaNO, ktoré vytrvalo odmietajú rešpektovať mnohé fakty aj zákon o správnom konaní, svoj mandát vnímajú ako prostriedok na šírenie demagógie a politickej nenávisti, rovnako použili aj zverejnenú správu verejnej ochrankyne práv.

Zistenia ombudsmanky
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová žiada poslancov Národnej rady (NR) SR, aby na najbližšej schôdzi prerokovali mimoriadnu správu o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorú do parlamentu predložila v piatok 13. januára.
Ombudsmanka tvrdí, že vďaka prieskumom z roku 2016 prišla na to, že orgány sociálnoprávnej ochrany svojimi postupmi závažne porušujú základné práva a slobody detí. Dubovcová tvrdí, že toto porušovanie má systémový charakter, preto sa týka veľkého počtu detí.
Prieskum ombudsmanky napríklad ukázal, že orgány sociálno-právnej ochrany umiestňovali deti do resocializačného zariadenia bez riadnej diagnostiky, bez predošlej detoxikácie, a teda nepostupovali v súlade s najlepším záujmom dieťaťa a v súlade so zákonom.
Inštitucionálne potreby orgánov tak stoja podľa Dubovcovej nad záujmami dieťaťa. Poukázala tiež na to, že aj napriek tomu, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny malo od októbra 2014 vedomosť o závažných skutočnostiach týkajúcich sa porušovania základných práv detí, správne konanie sa začalo až v roku 2016 a o jeho výsledku ministerstvo neposkytlo potrebné informácie.

Čistý deň
Resocializačnému zariadeniu Čistý deň v Galante hrozí odobratie štátnej akreditácie po tom, ako poslankyňa NR SR Natália Blahová zverejnila informácie o údajnom sexuálnom zneužití maloletej klientky v zariadení.
V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu.
Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím.
Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu sociálnych vecí odobrať Čistému dňu akreditáciu pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené.
Deti by v takomto prípade boli premiestnené do iných zariadení. Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.
Všetci zamestnanci aj klienti Čistého dňa podľa neho spolupracujú so všetkými kontrolami, ktoré sa o zariadenie zaujímajú.