Kto je zodpovedný za útoky, keď pes roztrhá človeka?
"V prvom rade je to problém výchovy psa, čo automaticky znamená chybu majiteľov. Pes urobí len to, čo mu človek ako mysliaci tvor dovolí. Keď nechcem, aby pes utekal von, urobím ohradu. Keď nechcem, aby mi doškriabal dvere na dome, nesmiem ho k nim pustiť."
V Devínskej Novej Vsi človeka údajne napadlo viacero psov. Sú svorky nebezpečnejšie ako jednotlivé psy?
"To sa dá len veľmi ťažko špecifikovať, pretože každý chov psov je jedinečný. Nedá sa zovšeobecniť, či počet psov vo svorke nejako zvyšuje riziko ich agresívneho správania. Väčšinou sa to dá určiť len podľa konkrétnej situácie, rasy, starostlivosti či stupňa vycvičenosti. Jednoducho na to vplýva príliš veľa faktorov."

Pomohli by predvídať možné útoky zoznamy bojových či rizikových plemien?
"Nemyslím si, že by to bolo správne. V prvom rade si ľudia musia uvedomiť, že ak si chcú nejakého psa zadovážiť, mali by si preveriť, na čo bolo ktoré plemeno vyšľachtené. Či na stráženie, a teda je to silno teritoriálny pes a podobne. Nedá sa vziať si psa, ktorý bol šľachtený na durenie zveri, a chcieť od neho, aby bol príjemný spoločník na gauči. Pudy neoklamete."
To však znamená, že isté druhy psov pre laika nie sú vhodné.
"Výchovou a dobrou starostlivosťou sa dá niečo spraviť, dajú sa potlačiť aj jeho základné pudy, ktoré má vrodené. Pri nie veľmi dobrej výchove dokáže aj čivava spôsobiť smrteľné zranenie. V prvom rade ide o to, ako sa k psovi stavia majiteľ."
Čo sa z vášho pohľadu dá robiť s nezodpovednými majiteľmi psov?
"V prvom rade treba, aby boli majitelia trestnoprávne zodpovední. Tiež je dôležitá osveta. Každý človek, ktorý si ide kúpiť psa, by si mal v prvom rade preštudovať, na čo bol pes šľachtený, aké podmienky potrebuje. Bolo by veľmi vhodné, aby každý pes prešiel aspoň základným výcvikom, aby sme majiteľovi otvorili oči a vysvetlili mu, čo od neho môže očakávať."

Inými slovami, netreba mať od výchovy prehnané očakávania.
"Je potrebné, aby človek poznal základné princípy a schémy správania psa. Netreba ho poľudšťovať, lebo on vždy zostane len psom. Môže byť šikovný, múdry, vnímavý, ale vždy to bude len zviera a nikdy nemožno jeho správanie preceňovať."
Doteraz sme sa rozprávali len o šľachtených, čistokrvných psoch a ich vlastnostiach. Znamená to, že rôzni kríženci sú nebezpečnejší?
"Dá sa to tak povedať. Ak ide napríklad o kríženca veľkých plemien, ktoré boli šľachtené na strážne účely, tak z logiky veci predpokladáme, že takéto vlastnosti mu aj zostanú. V takýchto prípadoch sa však povaha psa ťažšie odhaduje."
Kto je Juraj Štaudinger
Od roku 2008 je prezidentom Zväzu športovej kynológie, takmer 30 rokov je Okresným poradcom chovu v okrese Lučenec. V rokoch 1992 až 2000 sa kynológii venoval aj profesionálne ako policajt. Niekoľkokrát sa zúčastnil na slovenských a európskych majstrovstvách policajných psov.

Beata
Balogová
