BRATISLAVA. Schváliť víziu pre školstvo až po roku pôsobenia ministra školstva Petra Plavčana je neskoro. Prípravu reformy, zvýšenie platov učiteľov priemernou mierou či zvládnutie predsedníctva Slovenska v Rade EÚ strana Sloboda a Solidarita (SaS) na rozdiel od ministra Plavčana za úspech nepovažuje.
Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling tak reagoval na vyjadrenia ministra školstva Petra Plavčana. Ten v o štvrtok pri predstavení odpočtu aktivít ministerstva školstva v roku 2016 uviedol, že Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania predloží rezort na rokovanie vlády v apríli až v máji spolu s prvým akčným plánom.

Gröhling tvrdí, že vo všetkých okolitých štátoch v reakcii na výsledky PISA okamžite zasadla vláda a ministerstvo školstva a diskutovali a prezentovali konkrétne kroky na zlepšenie systému školstva.
Len ďalší dokument
"Náš minister sa po trištvrte roku pýši dokumentom, ktorý ani len nie je schválený,“ hovorí Gröhling, podľa ktorého učitelia v školách neberú reformu vážne.
Predstavuje totiž víziu o desať rokov, no školami podľa poslanca otriasajú problémy dneška, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie, a to nedostatok kvalitných či aktualizovaných učebníc uspôsobených na dnešné potreby výučby, nedostatok asistentov, nefunkčné kontinuálne vzdelávanie, ale aj nadmerný počet škôl, ktoré sa navzájom pripravujú o žiakov.
"Nultý akčný plán mal minister vytvoriť hneď po tom, ako nastúpil do funkcie, nie ho začať pripravovať po roku,“ tvrdí poslanec SaS.
Gröhling si rovnako myslí, že zvýšenie platov učiteľov o šesť percent nebol až taký úspech, ako to prezentuje minister.
Dôležitejšie problémy
"Takto sa zvyšujú platy každoročne, navyše toto zvýšenie prišlo po veľkom tlaku učiteľov aj verejnosti. Stále nie je doriešená otázka, ako dostať do škôl mladých učiteľov, pretože nástupný plat ich skrátka neláka,“ hovorí Gröhling.
Plavčan mal podľa neho od prvého dňa svojho pôsobenia začať pracovať na zlepšovaní čitateľskej, matematickej, prírodovednej aj finančnej gramotnosti žiakov.
"Už dlho vieme, že v tomto ohľade zaostávame a školy ani učitelia nemajú potrebné nástroje na zlepšenie. Minister sa mal sústrediť na kvalitu vzdelávania a škôl a nie opäť pripravovať len ďalší reformný dokument v poradí,“ uzatvoril poslanec.