BRATISLAVA. Rokovanie Svetového ekonomického fóra rámcuje tento rok najmä diskusia okolo budúcnosti EÚ po odchode Veľkej Británie. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
Veľká pozornosť sa podľa odboru venovala vo štvrtok vystúpeniu britskej premiérky Theresy Mayovej v Davose, v ktorom akcentovala, že Veľká Británia si želá úspešnú EÚ a teší sa na svoje ďalšie pôsobenie v postavení globálneho hráča.
"Vypočuli sme si, čo chce Veľká Británia. Teraz by sme chceli počuť, čo je Londýn pripravený investovať do partnerstva s EÚ. Ale ak mám byť úprimný, bezpečnosť, migrácia, zamestnanosť a komunikácia s ľuďmi u nás doma sú témy, ktoré sú momentálne kľúčovejšie pre občanov EÚ než rokovania o odchode Veľkej Británie z EÚ," povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý je v Davose prvým predstaviteľom vlády SR na tomto fóre po 15 rokoch.
V téme postavenia Ruska a vzťahov s ním do budúcnosti minister poukázal na fakt, že je potrebné nadviazať a udržiavať dialóg s Ruskom, ktoré je jedným z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a aktívnym hráčom v globálnom meradle.
"Nemôžeme ignorovať fakt, že Rusko sa stále aktívnejšie zapája do riešenia veľkých medzinárodných problémov, ako vidno na príklade Sýrie. Z nášho pohľadu je lepšie mať kritický dialóg než žiaden dialóg s Ruskom a pokračovať v špirále vzájomného nepochopenia, zlyhaných očakávaní a stereotypov vo vnímaní druhej strany," povedal minister.
Približne 3000 lídrov, premiérov, ministrov zahraničných vecí, vysokopostavených a vplyvných osobností z celého sveta sa v týchto dňoch stretáva v Davose na Svetovom ekonomickom fóre (WEF). Hlavnou témou v poradí už 47. ročníka je, ako sa vyrovnať s pocitmi neistoty, diskontinuity a hlbokého odcudzenia spôsobenými transformačnými zmenami.