BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky zo Sme rodina chcú zákonom stanoviť poistencov, na ktorých sa vzťahuje nulový limit spoluúčasti za doplatky na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny.
Predkladatelia Boris Kollár, Zuzana Šebová, Petra Krištúfková a Ľudovít Goga novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia predkladajú na februárovú schôdzu parlamentu.
Podporiť mladé rodiny
Opatrenie sa podľa navrhovateľov môže dotknúť približne 1,6 milióna poistencov.

„Vzhľadom na pozitívny vývoj ekonomiky v Slovenskej republiky sa navrhuje podporiť mladé rodiny s deťmi do troch rokov, ako aj dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, teda skupiny spoluobčanov, ktoré sú ekonomicky najviac ohrozené,“ uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.
V správe sa ďalej píše, že tieto skupiny našich spoluobčanov nebudú doplácať na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ale ich uhradia zdravotné poisťovne z verejného zdravotného poistenia.
Návrhom zákona chcú poslanci zabezpečiť kvalitnejší život dôchodcom, osobám s ťažkým zdravotným postihnutím a mladým rodinám s deťmi do troch rokov.
Kotlebovci chcú dobrovoľné očkovanie
Občania Slovenskej republiky by sa mali sami rozhodnúť, či podstúpia očkovanie. V novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia navrhuje dobrovoľnosť pätica poslancov za ĽSNS. Právnu normu predložili už na najbližšiu schôdzu pléna.
"Očkovanie sa u nás vykonáva masovo aj na najmenších deťoch, pričom so sebou prináša značné zdravotné riziká a súčasne je vykonávané v drvivej väčšine prípadov na zdravých ľuďoch, len ako prevencia - keď nie je bezprostredne ohrozený ich život a zdravie," zdôrazňujú kotlebovci s tým, že podľa súčasného zákona je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné pomerne vysokými pokutami.
ĽSNS tak upozorňuje, že občania SR sú pod hrozbou pokuty nútení podstupovať očkovanie a nechať očkovať svoje deti bez ohľadu na to, či s týmto významným lekárskym zákrokom vyslovia súhlas, alebo nie.
"Vykonávanie lekárskych zákrokov bez informovaného súhlasu dotknutej osoby alebo jej zákonného zástupcu je pritom v rozpore so základnými ľudskými právami, a preto je porušením medzinárodného práva, ktorým je Slovenská republika viazaná," argumentujú poslanci s odvolaním sa na Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, podľa ktorého sa "zásah v oblasti zdravia môže vykonať iba vtedy, ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom vyjadrila súhlas".