BRATISLAVA. Cez Núdzové tranzitné centrum v Humennom bolo od roku 2009 presídlených už viac ako 1000 utečencov.
Oznámila to v piatok slovenská pobočka Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Utečenci smerujú s pomocou organizácie a jej partnerov cez Slovensko najmä do Spojených štátov, ale aj do Kanady a Nórska.
Dočasné útočisko
V utorok (17. 1.) odletela zo Slovenska skupina 23 utečencov a v stredu (18. 1.) pristála v Spojených štátoch, informovala vedúca Úradu IOM v SR Zuzana Vatráľová.
Počet utečencov presídlených cez Slovensko do krajín, ktoré im poskytli trvalý domov, sa tým zvýšil na 1019. Z tohto množstva bolo až 96 percent utečencov (978) presídlených do Spojených štátov.
Od roku 2009 do januára 2017 poskytlo Slovensko v Humennom dočasné útočisko celkom 1043 utečencov. Organizácia IOM ich prepravila z utečeneckých táborov v Afrike, Ázii a na Blízkom východe.
Na presídľovaní sa podieľa aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý utečencov zaradil do programu Humanitárny transfer utečencov cez SR.
Maximálne šesť mesiacov
IOM informovala, že viac ako polovica z utečencov prepravených do humenského centra bola somálskej národnosti. Ďalšiu časť tvorili utečenci pôvodom najmä z Afganistanu, Etiópie, Eritrey, Iraku, Palestíny a Sudánu.
Veľkú väčšinu tvoria rodiny s malými deťmi alebo osamelé matky - ľudia, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojej domovskej krajiny, ani ďalej žiť v krajine svojho prvého útočiska a potrebujú okamžitú ochranu, ozrejmila organizácia.
Kapacita centra v Humennom je 250 osôb a slúži na dočasné prijatie najzraniteľnejších skupín utečencov pod ochranou UNHCR.
V bezpečných podmienkach tu po dobu maximálne šiestich mesiacov absolvujú prípravu na presídlenie. Tá pozostáva zo zdravotnej prehliadky, série očkovaní a kurzov kultúrnej orientácie, ktoré majú utečencov pripraviť na život v novej krajine.
Pokrývajú náklady a organizujú kurzy
Kurzy spolu s medzinárodnou prepravou utečencov zabezpečuje IOM. UNHCR sa stará o vydanie cestovných dokladov pre medzinárodnú prepravu utečencov, počas ich pobytu na Slovensku uhrádza výdavky na zdravotnú starostlivosť a poskytuje utečencom sociálne služby.
Slovenská republika udeľuje utečencom národné víza pred ich vstupom na územie krajiny a počas ich pobytu v centre pokrýva náklady na ich ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby.
Pre utečencov organizujú v humenskom tábore aktivity sociálni pracovníci z organizácie ETP Slovensko. Malé deti navštevujú škôlku a staršie deti školu, kde sa učia najmä matematiku, geografiu a anglický jazyk.
Pre rodičov sú organizované kurzy gramotnosti, počítačové kurzy a kurzy anglického jazyka. "Všetky tieto aktivity im umožnia nielen získať nové vedomosti a zručnosti, ale tiež im nachvíľu pomôžu zabudnúť na prežité traumy," doplnila vedúca Úradu IOM v SR.