BRATISLAVA. Len pred niekoľkými dňami hovoril šéf koaličného Mosta-Hídu Béla Bugár o pláne viac odpolitizovať funkciu policajného prezidenta. Napríklad tak, aby si ho nevyberal priamo minister vnútra.
Teraz sa práve o politickej angažovanosti hovorí v spojitosti so súčasným šéfom polície Tiborom Gašparom. Jeho podpis totiž figuruje pod vyhlásením NEF Hospodárskeho klubu o migrácii, ktoré je plné konšpiračných teórií.

Okrem iného hovorí o tom, že „súčasná migrácia je precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou“, ale aj o tom, že protinárodné štruktúry uplatňujú ľudskoprávny imperializmus.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v tom problém nevidí. „Ak redaktori denníka SME nevidia rozdiel medzi politickým angažovaním a angažovaním sa v rámci občianskeho združenia NEF Hospodárskeho klubu, nemáme dôvod sa k tomu vyjadrovať,“ odkázal cez svoj tlačový odbor.
Na vysvetlenie rozdielu, o ktorom hovorí vnútro, si chce počkať aj spomínaný Bugár. „Nerád by som predbiehal udalostiam, očakávam, že pán Gašpar sa k tomu čím skôr vyjadrí,“ reagoval.
Prečo sa Gašpar pod podobné vyhlásenie podpísal, si šéf polície necháva pre seba. Pre SME len uviedol, že keďže články o sebe považuje za tendenčné, nebude sa vyjadrovať.
Za čiarou
Opozícia označuje tvrdenia, ktoré odzneli vo vyhlásení, za kontroverzné a za čiarou, ktorú by šéf polície nemal prekročiť. „Mal by zachovávať určitú opatrnosť a rezervovanosť vo svojom vystupovaní,“ povedal Richard Vašečka (OĽaNO).

Policajti sa politicky angažovať nesmú. Platí to aj o policajnom prezidentovi. Vašečka hovorí, že o politickom charaktere textu niet pochýb.
Myslí si to aj analytik Progresívneho Slovenska Martin Dubéci, podľa ktorého je nemysliteľné, aby človek s takými názormi stál na čele polície. „Aký signál to vysiela každému policajtovi, ktorý sa snaží svoju službu vykonávať v rámci demokratických mantinelov a s rešpektom k právam občanov, ktorým pomáha a chráni?“ pýta sa Dubéci.