BRATISLAVA. Na Slovensku prepukla chrípková epidémia. Najbližšie týždne podľa hygienikov ukážu, či vrcholí, alebo nárast chorobnosti bude ešte pokračovať.
Chrípku malo tento týždeň 10.745 ľudí. "Chorobnosť na chrípku je nad úrovňou epidemického prahu v každom kraji," povedala pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Zuzana Drobová.
V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 30,1 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom. Najčastejšie ochoreli 15- až 19-roční, pre chorobu zavreli 43 materských, 64 základných a dve stredné školy.
V rovnakom období roka 2016 hlásili lekári podľa Drobovej 4313 takto chorých ľudí. Tohtoročná chrípková sezóna si zatiaľ nevyžiadala žiadne obete. Hygienici tiež u ľudí nezaznamenali ani takzvanú prasaciu chrípku. Predchádzajúcu sezónu bolo takýchto prípadov 61.
K chrípkovej epidémii dochádza zväčša na prelome januára a februára, teraz k nej došlo skôr. Chrípková sezóna potrvá do apríla.
Prevencia proti chrípke
Často vetrať, umývať si ruky, primerane sa obliekať či vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Ide o preventívne opatrenia proti chrípke, ktoré v tomto období radí dodržiavať Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Chrípka podľa neho prerástla do celoslovenskej epidémie.
"Účinne a často vetrať treba najmä v škôlkach, školách a na pracoviskách," povedala hovorkyňa úradu Lenka Skalická. Šíreniu nákazy medzi škôlkarmi môžu zabrániť ranné kontroly pred vstupom dieťaťa do kolektívu. Ľuďom pomôže aj dostatok odpočinku či správna výživa s množstvom ovocia, zeleniny a tekutín. Niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny. Pri kýchaní treba používať papierové vreckovky.
Najúčinnejším opatrením proti chrípke je podľa odborníkov očkovanie. Hradia ho zdravotné poisťovne. Najvhodnejším obdobím naň sú však mesiace október a november. Chrípková sezóna sa vtedy začína a trvá až do apríla.
Príznaky chrípky
Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty aj nad 40 stupňov. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty.
Nebezpečný môže byť podľa úradu každý vírus, a to predovšetkým u osôb so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami. V riziku sú aj osoby 59-ročné a staršie. Chrípka môže mať závažný priebeh aj u malých detí.