SME

Solymos pripraví novú environmentálnu stratégiu

Ministerstvo životného prostredia vyčlenilo na zelené projekty samospráv 20 miliónov eur.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Slovensko potrebuje modernejšiu environmentálnu politiku, ministerstvo životného prostredia chce preto ešte tento rok vypracovať a predložiť vláde novú environmentálnu stratégiu, ktorá bude reflektovať situáciu potreby dnešnej doby.

Novinárom to v utorok povedal minister životného prostredia László Sólymos, ktorý spoločne so štátnym tajomníkom Norbertom Kurillom predstavil priority envirorezortu na tento rok.

Kľúčovou úlohou bude zvyšovať objem vytriedeného a recyklovaného odpadu.

László Sólymos

„Našou ambíciou je poukázať, že životné prostredie nie je prekážkou rastu a prosperity, ale je jeho neoddeliteľnou súčasťou, je v symbióze s hospodárskym rastom," zdôraznil Kurilla, podľa ktorého pri príprave stratégie dá ministerstvo priestor mimovládnym organizáciám, akademickej obci i odbornej a laickej verejnosti, aby vyjadrili svoj pohľad na to, aká by mala byť vízia modernej environmentálnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Arzén na oravskej skládke zostane dlhšie Čítajte 

Žiadna záťaž pre občanov

Kľúčovou úlohou envirorezortu bude podľa Sólymosa zvyšovať objem vytriedeného a recyklovaného odpadu, a tým znižovať ukladanie komunálneho odpadu na skládky.

Ministerstvo preto pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, keďže Slovensko má jeden z najnižších poplatkov v Európskej únii. Minister nepovedal, o koľko skládkovanie zdražie, uistil však, že zvyšovanie cien bude postupné.

Pre občanov to podľa Sólymosa nebude záťaž, pretože za recyklovaný odpad neplatia, takže ak budú dostatočne triediť, a nie skládkovať odpad, zvýšenie cien sa ich dotkne len minimálne.

Ministerstvo vyhlási už o niekoľko dní verejné obstarávanie na nový informačný systém odpadového hospodárstva v sume asi 12 miliónov eur.

Vďaka nemu budú mať štátna správa, samospráva a podnikatelia pôsobiaci v odpadovom hospodárstve, ako aj verejnosť komplexný prístup nielen k údajom o vzniku a nakladaní s odpadom, o recyklačných a spaľovacích zariadeniach, ale aj o skládkach odpadov a zberných dvoroch.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ochranár: Nevieme sa brániť. Ak sa tento súd prehrá, oligarchovia nás prevalcujú Čítajte 

Pokračovať v sanácii záťaží

Envirorezort by chcel pokročiť v zonácii Tatranského národného parku, ktorú už roky brzdia stále nevyriešené vlastnícke vzťahy na jeho území. Rokovania s vlastníkmi pôdy, samosprávami, podnikateľmi a ochranármi zatiaľ nepriniesli prijateľný kompromis. S konkrétnym návrhom zonácie TANAP-u pracuje Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku.

V súčasnosti sa nastavuje metodika vypočítavania finančných náhrad za užívanie súkromných pozemkov štátom, ktorý vlastníkom pôdy zoberie možnosť ekonomicky obhospodarovať ich pôdu.

Našou ambíciou je poukázať, že životné prostredie nie je prekážkou rastu a prosperity, ale je jeho neoddeliteľnou súčasťou, je v symbióze s hospodárskym rastom.

Štátny tajomník Norbet Kurilla

Ministerstvo bude aj tento rok pokračovať v sanácii environmentálnych záťaží, ktorých eviduje 1758, z toho potvrdených 298.

„Na ich riešenie do roku 2021 treba 210 miliónov eur. Slovensko môže na tento účel čerpať z eurofondov 180 miliónov eur," povedal Sólymos.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi lokality s najvyššou prioritou podľa neho patrí skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni, v prípade ktorej už v najbližších dňoch vyhlásia verejné obstarávanie, sanácia gudrónových jám v obci Predajná, ale aj Calex Zlaté Moravce, či rušňové depá vo viacerých mestách.

Minister povedal, že jeho rezort už rieši aj skládku toxických priemyselných odpadov v Širokej na Orave, ktorá kontaminuje rieku Orava toxickým arzénom.

„Z našej strany vyvíjame maximum energie, no v záujme rýchlosti nemôžeme porušiť zákon a verejné obstarávanie urýchliť. V tomto prípade by to možno bolo aj správne, ale takýto precedens by som nerád zavádzal," povedal s tým, že dúfa, že verejné obstarávanie bude do troch mesiacov a skládka sa môže začať sanovať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Aktivista bojuje proti arzénu v rieke, žalujú ho za ohováranie Čítajte 

Na zelené projekty 20 miliónov

Ministerstvo tento rok čaká aj novela zákona o ovzduší, keďže do slovenskej legislatívy sa musia zapracovať opatrenia na zníženie emisných stropov pre oxidy dusíka, ktoré vznikajú najmä v doprave spaľovaním dieselových motorov, ako aj pre oxidy síry a amoniaku vznikajúce predovšetkým poľnohospodárskou činnosťou.

Pripravuje sa i novela zákona o obchodovaní s emisiami, ktorá zavedie elektronické nahlasovanie správ a údajov pre tých prevádzkovateľov, ktorí sú zahrnutí do systému obchodovania s emisnými kvótami. Ministerstvo plánuje riešiť i protipovodňovú ochranu Banskej Bystrice, v Prešove a Košiciach, pripravuje rekonštrukciu protipovodňových ochranných hrádzí na rieke Nitra.

Na zelené projekty samospráv vyčlenil envirorezort 20 miliónov eur na budovanie verejných vodovodov, kanalizácií, čistiarní odpadových vôd či budovania zberných dvorov s cieľom podporiť triedenie odpadov v obciach. Na zatepľovanie verejných budov, ako sú materské a základné školy, obecné úrady, kultúrne domy a domy sociálnych služieb je k dispozícii 10 miliónov eur. Ďalšie štyri milióny eur pôjdu samosprávam na likvidáciu nelegálnych skládok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 235
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 494
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 123
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 944
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 693
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu