BRATISLAVA. Ak sa kolónou v čase dopravnej zápchy prediera limuzína so zapnutými výstražnými svetlami, ostatní šoféri jej podľa zákona musia uvoľniť cestu.
Špeciálne povolenia na prednostnú jazdu vydáva policajný prezident Tibor Gašpar. Koho žiadosť schválil a prečo, sa nezverejňuje.
"Agenda vydávania povolení na zvláštne výstražné znamenia je utajovanou skutočnosťou," povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Dôvod nespresnila.
Vyhradené
Vydávanie výnimiek je od roku 2015 v zozname utajovaných skutočností ministerstva vnútra s najnižším stupňom utajenia - vyhradené.

Ministerstvo tvrdí, že ide o vec, ktorá sa týka zabezpečenia vnútorného poriadku a bezpečnosti krajiny.
Policajné prezídium odmietlo zverejniť aj počet platných výnimiek, ktoré udelilo.
Pravidlá ministerstvo upravilo, keď denník SME v roku 2013 upozornil na sporný prípad limuzíny s majákom na ministerstve školstva. Vtedy polícia zverejnila aspoň aktuálny počet výnimiek. Bolo ich 57.
Advokát Vladimír Šárnik tvrdí, že zo zákona nemožno informáciu označiť za utajovanú skutočnosť len preto, že je zaradená na zozname. Musí byť zároveň zrejmé, prečo ju treba chrániť v záujme štátu.
"Celkový počet vydaných povolení však podmienku utajenia úplne zjavne nespĺňa," hovorí Šárnik.
Upozornil, že povolenia doplnili ako osobitný bod do zoznamu utajovaných skutočností, až keď sa prevalila aféra na ministerstve školstva. Ministerstvo vnútra sa vtedy pokúšalo zdôvodniť utajenie ochranou informácií o preprave krvi, orgánov či peňazí, čo sa však podľa Šárnika ukázalo ako neudržateľné.
"Z dosiaľ medializovaných prípadov je zrejmé, že minimálne časť vydaných povolení nevyžaduje utajenie v záujme Slovenskej republiky, ale ide iba o utajenie neoprávneného vydania povolenia," myslí si Šárnik.