BRATISLAVA . V prvom polroku tohto roka sa na území Slovenska uskutoční vyše 40 cvičení, na ktorých sa zúčastnia vojaci iných krajín.
Rovnako naši vojaci vycestujú do zahraničia na približne 40 cvičení. Vyplýva to z návrhu na vyslovenie súhlasu vlády s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska a s vyslaním našich ozbrojených síl mimo územia Slovenska na vojenské cvičenia, ktorý schválila vláda.
Cvičenie Ice diver
Prvým tohtoročným medzinárodným vojenským cvičením na území Slovenska bude cvičenie Ice diver, ktoré bude vo februári v Seredi za účasti našich, českých a maďarských potápačov. Na územie Slovenska prídu cvičiť zahraniční letci.
Okrem iného budú cvičiť činnosti pri útokoch na pozemné ciele, doplňovaní paliva počas letu, ale aj na leteckom simulátore Mi-17 a MiG-29.
Chemici z Francúzska, Belgicka, Česka, Nemecka či Slovinska budú cvičiť v Zemianskych Kostoľanoch. V apríli bude, napríklad, cvičenie pre rozvoj a precvičenie taktických postupov skupín špeciálneho určenia a veliteľstiev oddielov špeciálneho určenia, na ktorom budú cvičiť naši vojaci s americkými. Obdobné cvičenie, ale s poľskými kolegami, absolvujú v máji.
Vojaci vycestujú do zahraničia
Na druhej strane, naši vojaci vycestujú napríklad v júni na spoločné cvičenie krajín Visegrádskej štvorky Brave warrior 17 do Maďarska. Malo by sa na ňom zúčastniť za našu stranu do 200 vojakov.
Do 150 vojakov vycestuje na medzinárodné cvičenia Saber strike a Summer shield do Lotyšska. Pred nasadením do misie EUNAVFOR MED SOPHIA , ktorá sa zameriava na rozkladanie prevádzačských sietí migrantov v medzinárodných vodách, budú naši vojaci cvičiť v Nemecku.
Vojaci OS SR sa ďalej zúčastnia na cvičeniach v Českej republike, Slovinku, Dánsku, Rakúsku, Estónsku, Litve či Poľku, Chorvátsku a Bulharsku.
Vláda ďalej rokovala o:
- Slovensko sa pripojí k Deklarácii o bezpečných školách. Deklarácia je nezáväzný politický dokument, ktorý poskytuje krajinám príležitosť vyjadriť politickú podporu zlepšeniu ochrany študentov, učiteľov, škôl a univerzít počas ozbrojeného konfliktu. Medzi tieto opatrenia patrí vyšetrovanie a stíhanie vojnových zločinov týkajúcich sa škôl, zlepšenie monitorovania a ohlasovania týchto útokov, urýchlené obnovenie prístupu ku vzdelaniu po útokoch na školy a používanie súboru pokynov na minimalizovanie zneužívania škôl a univerzít na vojenské účely, ako je ich premena na základne či kasárne. Vyplýva to z materiálu z dielne ministerstva zahraničných vecí, ktorý schválila vláda. V deklarácii sa píše, že vplyv ozbrojeného konfliktu na vzdelávanie predstavuje naliehavé humanitárne, rozvojové a širšie spoločenské výzvy.
Opatrenia na ochranu vzácnych vtáčích druhov na Hornej Orave by si mali do roku 2046 vyžiadať vyše 2,1 milióna eur. Väčšina prostriedkov má pochádzať z eurofondov. Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Horná Orava, ktorý schválila vláda, má pomôcť zlepšiť súčasný stav 21 druhov vtáctva a zachovať priaznivý stav dvoch druhov. "Kritická je situácia predovšetkým u druhov hlucháň hôrny, kalužiak červenonohý, tetrov hoľniak, ktoré bez realizácie primeraných opatrení v území nemajú možnosť prežitia. Naopak, pozitívnym príkladom sú druhy jariabok hôrny, orol skalný, sova dlhochvostá, tesár čierny, ktoré sú v území v dobrom stave aj vďaka primeranému hospodáreniu, ktoré zabezpečuje ich dlhodobú perspektívu prežitia v území," uviedlo ministerstvo životného prostredia.
Na postupné zdokonaľovanie funkčnosti systému obrannej infraštruktúry a na podporu zabezpečenia činnosti Ozbrojených síl SR a ozbrojených síl členských krajín NATO/EÚ na území Slovenska v rámci poskytovania podpory zo strany hostiteľskej krajiny je vyčlenených na tento rok vyše 4 587 400 eur. Vyplýva to z medzirezortného programu Podpora obrany štátu na roky 2017 až 2022, ktorý odsúhlasila vláda. V materiáli sa upresňuje, že prostriedky sú určené predovšetkým na udržanie požadovaného stupňa pripravenosti objektov a priestorov na príjem, podporu a nasadenie síl NATO/EÚ. Dôraz je pritom kladený na letiská, komunikácie a skladovacie priestory. Ďalšie financie sú určené na postupné zdokonaľovanie technologickej úrovne komunikačných a informačných systémov.