BRATISLAVA. Výdavky na slovenskú vedu v roku 2015 rástli. Kým v roku 2014 predstavovali 0,89 percenta HDP, predvlani to bolo 1,19 percenta HDP. Slovenská republika sa tým priblížila k cieľu dosiahnuť do roku 2020 celkové výdavky na výskum a vývoj vo výške 1,2 percenta HDP. Vyplýva to z správy o stave výskumu a vývoja v Slovenskej republike za rok 2015, ktorú vo štvrtok odobril parlamentný školský výbor.
Ministerstvo školstva v správe konštatuje, že navýšenie percentuálneho podielu celkových výdavkov na výskum a vývoj za rok 2015 bolo spôsobené výlučne kapitálovými výdavkami, pričom sa výrazne čerpalo zo štrukturálnych fondov.
"Pri analýze výdavkov na výskum a vývoj v roku 2015 podľa zdroja financovania zisťujeme, že hlavným zdrojom nárastu investícií boli hlavne zahraničné zdroje, ktoré zaznamenali oproti roku 2014 nárast o 67,52 percenta, pričom výdavky zo štátnych zdrojov vzrástli o 11,82 percenta a investície podnikateľského sektora o 7,69 percenta," informoval rezort.
Plavčan: Výdavky budú rásť
Z pohľadu vývoja počtu pracovníkov vo vede na Slovensku, počet výskumných pracovníkoch takmer vo všetkých sektoroch v roku 2015 narástol. "Celková zamestnanosť vo výskume a vývoji však oproti predchádzajúcemu roku 2014 zaznamenala mierny pokles," dodalo ministerstvo.
Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) na rokovaní výboru zdôraznil, že percento výdavkov na výskum a vývoj bude ďalej rásť. "Ak si pozrieme medzinárodné porovnanie, je potrebné investovať do výskumu a vývoja podstatne viac," apeloval s tým, že treba viac stimulovať súkromný sektor, aby výskum a vývoj podporovali masívnejšie.
Predseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) upozornil, že európsky priemer vo výdavkoch na výskum a vývoj je na úrovni dvoch percent HPD. "My sme na 1,19 percenta a ideme hore, trendy sú teda nastavené dobre. Ale musíme sa pozrieť na súkromný sektor, ktorý dal v roku 2015 do vedy a výskumu len niečo vyše 230.000 eur," podotkol.
Podpredsedníčka výboru Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) si myslí, že vláda by mohla podmieňovať pridelenie investičných stimulov podnikateľom tým, aby podporili výskum a vývoj na Slovensku.
Miernejšie podmienky preukazovania
Výbor tiež jednohlasne odobril návrh novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý navrhuje nové pravidlá pre posudzovanie bezúhonnosti pedagogických a odborných zamestnancov tak, aby aj zahladenie odsúdenia za určité trestné činy znemožňovalo ich prácu. Právnu normu od Lucie Ďuriš Nicholsonovej, Juraja Drobu a Natálie Blahovej (všetci SaS) odporučili schváliť aj v pléne.
Podmienky, za akých by mali po novom pedagogickí zamestnanci preukazovať svoju bezúhonnosť, však napokon budú miernejšie, ako liberáli pôvodne zamýšľali. Zo schváleného pozmeňujúceho návrhu Branislava Gröhlinga (SaS) vyplýva, že povinnosť dokladovať svoju bezúhonnosť odpisom z registra trestov sa nebude týkať už zamestnaných pedagógov. Pôvodný návrh s tým počítal.
Odpisy tak budú v prípade schválenia novely zákona povinne predkladať len záujemcovia o prácu pedagóga pri nástupe do zamestnania. "Škola tak získa istotu, že na pozíciu učiteľa neprijíma človeka, ktorý sa v minulosti dopustil obzvlášť závažného zločinu a bude tak môcť s väčšou istotou chrániť najlepší záujem dieťaťa či žiaka," vysvetlila Ďuriš Nicholsonová.
Prípad trestaného učiteľa
Právna norma, ktorá sa aktuálne nachádza v druhom čítaní, je reakciou na konkrétny prípad, ktorý sa stal v bratislavskej základnej škole. Tá prijala učiteľa, ktorý spĺňal podmienky a predložil čistý výpis z registra trestov. Až po čase sa ukázalo, že učiteľ bol v minulosti súdne trestaný za zneužívanie malých chlapcov, ale keďže bol jeho zločin rokmi zahladený, vo výpise nebol uvedený.
"Pre mňa ako zákonodarcu je povinnosťou reagovať na problémy praxe, nemôžem ignorovať, že je ohrozený najlepší záujem našich detí, pričom školy nevedia na takéto prípady reagovať," povedala Ďuriš Nicholsonová.
Na základe súčasného zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa za bezúhonného považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, alebo za trestný čin spáchaný z nedbanlivosti v súvislosti s výkonom pedagogickej alebo odbornej činnosti. Bezúhonnosť sa preukazuje pred nástupom do zamestnania výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace.