SEREĎ. Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré spadá pod Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry, si dnes pripomína prvé výročie od otvorenia. Za rok prešlo bránou múzea viac ako 11 400 návštevníkov. V tomto roku vedenie múzea plánuje dobudovať ďalšie časti expozície.
Múzeum holokaustu vzniklo v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi a je jediným múzeom zameraným na holokaust na Slovensku.
Každá expozícia múzea sa venuje špecifickej problematike. Prvá približuje riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938-1945. Druhá časť je venovaná všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska počas holokaustu, zobrazuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní.

Posledná časť tejto expozície je venovaná tým, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.
Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko, ktoré sa venuje problematike rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie. V roku 2016 zorganizovalo kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre či diskusie s ľuďmi, ktorí prežili holokaust.
Študenti si mohli vypočuť životné príbehy Gabriely Karin, Roberta Gemindera, Chavy Schelach, Evy Hod Kohnovej, Alžbety Schickovej a Jána Hanáka. Pre základné, stredné, vysoké školy, vojakov armády SR, členov Zväzu protifašistických bojovníkov a štátnych úradníkov poskytlo viac ako 180 prednášok.
Od 1. septembra minulého roku je platný Dodatok č. 1 ministra školstva k štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá, v ktorom Peter Plavčan odporučil školám návštevy Múzea holokaustu v Seredi, Múzea židovskej kultúry v Bratislave a ďalších pamätných miest postihnutých fašistickými represáliami voči Židom, Rómom a príslušníkom ostatných národov, etník, politických a sociálnych skupín.