KOŠICE, MARTIN. Najvyšší súd bude musieť opätovne rozhodnúť o mimoriadnom dovolaní podanom generálnym prokurátorom, ktoré sa týka prehratého súdneho sporu mesta Martin v kauze Martinské hole.
Rozhodol o tom vo štvrtok ústavný súd.
Minuloročným uznesením, v ktorom najvyšší súd odmietol mimoriadne dovolanie ako neprípustné, došlo podľa ústavného súdu k porušeniu základného práva mesta Martin na súdnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie.
Vrátenie na najvyšší súd
Uznesenie vo štvrtok ústavný súd zrušil a vrátil ho najvyššiemu súdu na ďalšie konanie. Oznámil to predseda II. senátu ústavného súdu Lajos Mészáros.
Dôvodom rozhodnutia bolo zloženie príslušného senátu NS, keďže jeho členovia už rozhodovali pri prvom mimoriadnom dovolaní, resp. riadnom dovolaní v danej kauze.
"Označení sudcovia sa môžu z objektívneho hľadiska javiť ako zaujatí vo veci rozhodovania o druhom mimoriadnom dovolaní, a preto Ústavný súd vyhovel v tejto časti námietke sťažovateľa," konštatoval Mészáros.
Vo veci samotného odmietnutia mimoriadneho dovolania ÚS námietke sťažovateľa nevyhovel.

Podľa rozsudku najvyššieho súdu z roku 2015 má mesto zaplatiť 8,4 milióna eur firme PK Faktoring právnika Petra Kubíka. Mesto sa obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie.
Exekúcia na mesto
Mesto sa dostalo do exekúcie, na tento piatok vyhlásil exekútor dražbu budovy Turčianskej galérie.
Na vyhlásení verdiktu ÚS bol prítomný aj primátor Martina Andrej Hrnčiar.
"Exekučné konanie nemôže pokračovať, pretože rozhodnutie, na základe ktorého exekútor začal konať, bolo dnešným výrokom Ústavného súdu zrušené. My dnes podávame na Okresný súd v Martine žiadosť o pozastavenie exekúcie, upovedomíme aj druhú stranu a exekútora, aby sa zdržal protiprávneho konania," uviedol Hrnčiar.
"Teší ma, že sme vyhrali bitku, ale samozrejme sme nevyhrali vojnu a všetko sa vracia na Najvyšší súd. Budeme sa určite zaoberať ďalšími krokmi, ktoré bude mesto konať, dokiaľ bude Najvyšší súd kreovať nový senát," povedal ďalej.
Dlhoročný problém
Dlhoročná kauza siaha ešte do roku 1995, keď mal Martin vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. K tomu však nedošlo.
V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto a žiadali zaplatiť 3,42 milióna eur (vyše 103 miliónov korún). Na 8,4 milióna eur, ktoré vo februári 2015 NS priznal PK Faktoring, sa vyšplhala suma aj s úrokmi.
Súdy v kauze najprv rozhodovali v prospech Martina, čo v roku 2009 zvrátilo mimoriadne dovolanie vtedajšieho zástupcu generálneho prokurátora Ladislava Tichého na NS.