BRATISLAVA. Tri bratislavské vraždy, ktoré zostali neobjasnené, sa spájajú s úderkou mafiánskej skupiny piťovcov, v ktorej figuroval aj Mikuláš Polóny.
Vo štvrtok zomrel v nemocnici na následky zranení po strele do hlavy. Informoval o tom portál pluska.sk.
Polóny, podľa predbežných zistení polície, spáchal samovraždu nelegálne držanou zbraňou. Bolo to ešte 10. januára v byte v bratislavskom Lamači.
Sám Polóny čelil obžalobe zo streľby v podniku Irish Pub na Sedlárskej ulici v centre mesta. V stredu 9. júla 1999 podvečer, v pube plnom ľudí, výstrely zabili dvoch ľudí.
Jedným z nich bol podnikateľ Ján Štec, s ktorým tam gang údajne rokoval o platení výpalného. Druhou obeťou bol náhodný návštevník Tomáš Arnold. Guľka ho zasiahla omylom.
Vražda v Irish Pube
V Irish Pube podniku za pekného letného večera vypukla panika a vrahovi sa podarilo ujsť. Nepriamym svedkom udalosti bol aj bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš, ktorý sedel vonku na terase. V tom čase bol šéfom analytického oddelenia SIS.
"Nebol som svedkom vraždy, pretože v tej chvíli som spolu s kolegom sedel za stolom na ulici pred pubom. Vražda sa odohrala vnútri," povedal Mojžiš v roku 2003 pre dnes už neexistujúci magazín Formát.
Polícia Mojžiša k udalosti ani nevypočula. Ďalším svedkom, ktorý o streľbe vypovedal, bol bývalý člen redakcie SME.
Už krátko po incidente polícia vyhlásila pátranie po Polónym, ktorý mal vtedy 22 rokov. Na druhý deň sa sám prihlásil s tým, že je nevinný. Alibi mu poskytol kamarát Karol Patasy, ktorý bol tiež členom gangu piťovcov.
Alibi od kamaráta
Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak v decembri 2004 označil Patasyho za jedného z "najbližších bojovníkov" vodcu najmilitantnejšej skupiny bratislavského podsvetia. Podobnú povesť mal aj Polóny.
Polícii tvrdil, že v čase streľby bol na druhom konci mesta s Patasym a dvoma dievčatami.
„V kritický deň som nebol v Irish Pube, som nevinný,“ opakoval aj na súde v októbri 2000.
Krajský súd Polónymu vo februári 2001 vymeral štrnásťročný trest. Najvyšší súd ho však na základe odvolania oslobodil.
Po mimoriadnej sťažnosti generálneho prokurátora iný senát Najvyššieho súdu v roku 2003 oslobodzujúci verdikt zrušil a vrátil spis krajskému súdu na doplnenie dôkazov.
Nedostatok dôkazov
Nový proces sa naťahoval, až v júni 2008 súd napokon Polónyho oslobodil. "Nebol ani jeden nepriestrelný dôkaz, ako sa hovorí," povedala predsedníčka senátu Mária Michalová.
Pre obvinenie z dvojnásobnej vraždy si Polóny odsedel tri roky vo vyšetrovacej väzbe.
Po tom, ako niektorí členovia skupiny piťovcov začali vypovedať, polícia prípad vraždy v Irish Pube znovu otvorila. V súčasnosti je zo streľby obvinený iný muž Ľuboš Z.
Ako svedok Polóny vystupoval v prípade neobjasnenej vraždy Daniela Tupého, ktorého dobodali v novembri 2005 na Tyršovom nábreží. Kauza vzbudila rozruch, keď sa prevalilo, že za útokom zrejme boli neonacisti.

Vražda Tupého
Aj v tomto prípade polícia napokon obvinila piťovcov, ktorí vystupovali podobne. Chodili po meste vo vojenskom oblečení a ozbrojení. Medzi obvinenými bol aj Patasy.
V kauze Tupý poskytol Polóny alibi ďalšiemu obvinenému Dávidovi Vyskočilovi. "Boli sme spolu v Bostone," vyhlásil na súde. Pamätal si to údajne na základe poznámok v diári, ktorý si viedol, odkedy bol v base.
Súd v júni 2009 piťovcov v kauze Tupý oslobodil pre nedostatok dôkazov.
Patasy bol obvinený aj z vraždy rovesníka Petra Klemana, ktorá sa odohrala v novembri 2004, pri spomínanom petržalskom bare Boston. Vrah ho na ulici tiež dobodal nožom.
Skon Petra Klemana
"Poznali sa od detstva. Odmietam však, že by boli kamaráti. Rovnako aj tí dvaja, čo ho lákali, aby išiel robiť do Bostonu vyhadzovača," hovoril na súde o vzťahu syna s Patasym otec Ján Kleman.
Jeho syn zomrel po bitke v podniku, do ktorej sa zaplietol Patasy aj jeho otec Karol Patasy st., ktorý Bostonu šéfoval. O dva mesiace Patasyho staršieho niekto v Peržalke zastrelil.
Polóny v kauze vraždy Klemana opäť vystupoval ako svedok v prospech Patasyho. Súd ho v októbri 2009 oslobodil.
K jeho usvedčeniu nepomohli ani nahrávky telefonátov, ktoré v osudný večer policajti zaznamenávali pre podozrenie z inej trestnej činnosti. Súd ich označil za nezákonný dôkaz.
Členovia partie do mobilov hovorili v inotajoch. O vražde človeka nepadlo ani slovo, debaty sa krútili okolo "auta", ktoré v ten večer údajne niekto "nabúral". Pri Bostone pritom k žiadnej havárii nedošlo.
Používali výrazy: "Auto je nabúrané poriadne. Tam, kde nabúralo, aj zostalo stáť. Treba ho dať niekam do garáže, kde ho nikto nenájde."
V kauzách, ktoré polícia začala rozplietať po veľkej razii proti piťovcom v novembri 2011, už Polóny medzi obvinenými nefiguroval. Naďalej sa však pohyboval v prostredí skupiny.

Beata
Balogová
