BRATISLAVA. Štátne orgány na Slovensku dlhodobo ignorujú odborníkov aj odbornosť. Upozorňuje na to 61 členov Slovenského ochranárskeho snemu v stanovisku, v ktorom spomínajú viaceré konkrétne príklady ignorovania odporúčaní odborníkov, ktoré má za následok ďalekosiahle a nezvratné zmeny a škody.
Ako príklad uvádzajú napríklad Bratislavu, ktorá mohla byť pohodlné, útulné a priateľské mesto s hromadnou dopravou nadradenou nad individuálnu, s fungujúcimi službami, starými stromami aj novými plochami zelene.

Spomínajú tiež podľa nich zle fungujúcu energetickú politiku, vodné hospodárstvo, vrátane prevencie vzniku povodní či lesné hospodárstvo ako aj neustály úbytok poľnohospodárskej pôdy.
"Rozhodnutia ignorujúce a popierajúce odbornosť sa zväčša prijímajú bez dôkladného oboznámenia sa s argumentmi odborníkov a bez adekvátnej diskusie a poctivého hľadania pravdy či optimálneho riešenia," uvádzajú signatári v stanovisku.

Odborné stanoviská sa skrátka rešpektujú len vtedy, keď vyhovujú straníckym či osobným záujmom mocných, alebo keď sa za ne postavia desaťtisíce ľudí, či pohrozí Brusel alebo Štrasburg," dopĺňajú.
Ako konštatoval iniciátor stanoviska a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba, všetky ponovembrové vlády plytvali odborným potenciálom vedcov a ďalších odborníkov.
„Sme presvedčení, že mladí a talentovaní vedci a ďalší odborníci odchádzajú zo Slovenska nielen pre mizerné platy a podmienky na svojich pracoviskách, ale aj preto, lebo vidia, že odborný názor sa tu zväčša ignoruje alebo účelovo prekrúca a zneužíva. Súčasný prístup moci k vedcom a ďalším odborníkom je dlhodobo neudržateľný,“ uviedol na záver.